Severná Kórea sa pripravuje na skúšky technológií pre novú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM) na kvapalné palivo a balistickú strelu odpaľovanú z ponorky (SLBM). V utorok to uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany, podľa ktorého je Pchjongjang naďalej pripravený na vykonanie ďalšieho jadrového testu. TASR správu prevzala z agentúry Jonhap.

Ministerstvo obrany dodalo, že hlavné severokórejské jadrové zariadenia – vrátane reaktora v stredisku v Jongbjone – sú v bežnej prevádzke a Severná Kórea je naďalej schopná vykonať jadrový test.

Juhokórejský minister obrany I Čong-sup tvrdí, že Pchjongjang dokončil prípravy na siedmu jadrovú skúšku už „približne v máji", no je veľmi náročné predpovedať, kedy dôjde k jej vykonaniu. Dodal, že ďalší jadrový test môže zahŕňať aj malú atómovú zbraň pripravenú na použitie.

Severná Kórea v utorok vystrelila ďalšiu neidentifikovanú balistickú raketu, ktorá podľa jaonského úradu vlády preletela ponad Japonsko. Tento test balistickej strely zo strany KĽDR neobvykle spustil v dvoch severojaponských prefektúrach národný systém varovania pred vzdušnými útokmi J-Alert.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Tokio - Na snímke japonský premiér Fumio Kišida hovorí počas tlačovej konferencie 31. augusta 2022 v Tokiu. Japonský premiér Fumio Kišida sa v utorok ospravedlnil za prepojenie svojej vládnucej strany s kontroverznou Cirkvou zjednotenia a verejnosti prisľúbil, že politický subjekt s ňou preruší vzťahy. FOTO TASR/AP
Japan's Prime Minister Fumio Kishida speaks during a news conference at the prime minister's official residence in Tokyo Wednesday, Aug. 31, 2022. Kishida says his ruling party w
Neprehliadnite

Japonsko ostro odsúdilo odpálenie balistickej rakety Severnou Kóreou