Americké bojové lode sa priblížili k Líbyi, aby boli pripravené na nepredvídané udalosti najmä humanitárneho charakteru. Uviedol to dnes hovorca Bieleho domu Jay Carney.
Carney dodal, že Spojené štáty rátajú so všetkými možnosťami. Podľa jeho slov by si mal okruh ľudí, ktorí sú blízki líbyjskému vodcovi, ,,dva razy rozmyslieť" ďalšiu podporu Muammara Kaddáfího.
Jadro líbyjského vládneho systému je tvorené Kaddáfího deťmi a ďalšími rodinnými príslušníkmi, napísala tlačová agentúra Reuters. Osoby mimo najužšieho kruhu však zohrávajú významné úlohy pri udržiavaní chodu líbyjského energetického sektoru a financií. Kaddáfího už opustili minister spravodlivosti a minister vnútra, ako aj generálny prokurátor. To vyvoláva otázku, nakoľko sa líbyjský líder môže spoľahnúť na lojálnosť svojich úradníkov.
Naopak, návrh rezolúcie Ligy arabských štátov (LAŠ), o ktorej sa má hlasovať, je proti zahraničnej vojenskej intervencii v Líbyi, informoval dnes oficiálny egyptský zdroj. Ministri zahraničných vecí 22-člennej LAŠ sa stretnú v stredu v egyptskej Káhire, aby o rezolúcii hlasovali.
Predstavitelia USA, Európskej únie a Austrálie navrhli vyhlásiť nad Líbyou bezletovú zónu. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí využil letecké bombardovanie a nasadenie špeciálnych síl a armády v zúfalej snahe udržať sa pri moci.
Foto na titulke - Archív