Chemické podniky, ktoré dosiaľ plynule zásobovali poľnohospodárov hnojivami, boli v celej Európe nútené prerušiť alebo redukovať výrobu kvôli vysokým cenám plynu. To sa odzrkadľuje na cene hnojív, a tiež na ich dostupnosti. Výrazné zdraženie pocítili aj slovenskí poľnohospodári. Ceny hnojív sú v porovnaní s jarou vyššie o 30 až 40 percent, uvádza v rozhovore pre TREND Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Mnohé podniky v Európe avizujú odstávky a obmedzenie výroby hnojív vrátane Dusla Šaľa. Do akej miery sú nimi slovenskí poľnohospodári momentálne zásobení?

Disponujú len takým množstvom hnojív, ktoré aktuálne potrebujú. Ceny sú vysoké, a tak si musia veľmi dobre premyslieť, aké množstvo a za akú cenu hnojivá nakúpia. Poľnohospodári si robia prieskum, ako by sa mohli pripraviť aj na ťažšie obdobie, ktoré ich s najväčšou pravdepodobnosťou čaká. Tí, ktorí majú prostriedky, sa snažia nakupovať hnojivá do budúcna.

Niektorí si teda tvoria zásoby. Spoliehajú sa viac na domácu produkciu hnojív alebo na dovoz?

Poľnohospodári sa spoliehajú na domácu produkciu hnojív, nezaznamenávajú žiadnu významnú ponuku zo zahraničia.

Ktorých druhov je dostatok, ktoré naopak chýbajú najviac?

Predajcovia hnojív zatiaľ ponúkajú všetko, čo poľnohospodári vyžadujú. U nás sa nehovorí o nedostatku hnojív, ale o vysokých cenách, ktoré majú zásadný vplyv na založenie nových porastov.

Za aké ceny nakupujú slovenskí poľnohospodári hnojivá?

Ceny hnojív sú v porovnaní s nákupmi, ktoré realizovali poľnohospodári na jar, vyššie o 30 až 40 percent. Minuloročné ceny hnojív boli podstatne nižšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa