Na Slovensku kvôli vysokým cenám energií príde v najbližších týždňoch o prácu až desaťtisíc ľudí – od zamestnancov až po firmy. Prepúšťanie ohlásili závody ako hlinikáreň Slovalco, oravský výrobca ferozliatin OFZ, chemička Duslo Šaľa i novácky chemický závod Fortischem, ďalšie sa čoskoro ohlásia.

Ceny elektriny a plynu prekonávajú historické maximá, ktorým stále nie je koniec.  Pred rokom sa cena elektriny obchodovala za približne 60 až 70 eur za megawatthodinu (MWh), v súčasnosti je to viac ako 500 eur/MWh. O pár týždňov môžu vyskočiť na 700 eur, znejú prognózy analytikov.  

Ceny zemného plynu v Európe 22. augusta zaznamenali nový rekord, pohybujú sa na úrovni okolo 291 eur/MWh, pred rokom to bolo 28 eur/MWh, uvádza agentúra Bloomberg. Ceny plynu v Európe sa môžu dostať až na 400 eur za MWh, ak sa dodávky cez Nord Stream 1 v septembri úplne zastavia, uviedol analytik spoločnosti Energy Aspects Leon Izbicki.

Ceny energií budú naďalej stúpať

Zvýšené ceny energií máme na Slovensku už dlhšie obdobie, spresnil pre TA3 analytik zo Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. „Už v druhej polovici roka 2021 dochádzalo k ich postupnému zdražovaniu, vtedy sa to týkalo známeho konfliktu medzi Európou a Ruskom ohľadom spustenia plynovodu Nord Stream 2. Už tam začali ceny reagovať smerom nahor,“ spresnil M. Horňák.

Na európskom trhu s energiami aktuálne dominujú obavy z dlhšieho zastavenia dodávok cez plynovod Nord Stream 1. Ruský koncern Gazprom oznámil, že od 31. augusta do 2. septembra pre opravu turbíny úplne odstaví plynovod Nord Stream 1.

Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Chlieb za 8 eur, rožok 50 centov. Pekári stratili nádej, tým menším hrozí krach, ľuďom dražoba

Podľa expertov a politikov však existuje riziko, že plynovod by sa nemusel vrátiť do prevádzky v uvedenom termíne. Obmedzenie dodávok tiež ohrozuje snahy európskych vlád, čo najviac naplniť zásobníky pred zimou. Nestabilita a nespoľahlivosť dodávok z Ruska zvýšili dopyt po dodávkach z iných regiónov a spôsobili prudký nárast cien energií po celom svete.

A ako je to s cenami elektriny? „Elektrina sa hýbe rovnako ako plyn, a to aj kvôli tomu, že časť európskej elektriny je vyrábaná v paroplynových elektrárňach, čiže je vyrábaná z plynu a kopíruje jeho cenu. V neposlednom rade sú tu ďalšie špecifické faktory, napríklad vo Francúzsku, kde môžeme vidieť toky v európskych riekach sú nízke, problémy sú s chladením jadrových reaktorov a aj nižšou produkciou vodných elektrární,“ dodal analytik M. Horňák.

Ďalšie závody sú v ohrození

Mnohé slovenské firmy avizujú, že ceny energií sú pre nich už v súčasnosti likvidačné a postupne pristúpia k utlmeniu výroby. „Toto je scenár, ktorý sa týka najmä firiem v energeticky náročných odvetviach. Teda tam, kde energie tvoria významný podiel na vstupoch, aj keď tento faktor je v istom pomere zastúpený v každom podniku. Problémom to bude práve pre energeticky náročné fabriky, ktoré budú musieť, podobne ako tie ostatné, reorganizovať výrobu a zamýšľať sa, aké vhodné cesty vedú k jej zachovaniu aj v prostredí vysokých cien,“ dodal M. Horňák.

Štát by sa mal podľa neho zamerať na ochranu zamestnanosti a využiť už odskúšanú schému skrátenej práce kurzarbeit, ktorá uchráni zamestnancov aspoň na istý čas. Vláda však túto možnosť nepripúšťa. „Nebudeme podnikom a ani domácnostiam kompenzovať vysoké ceny energií cez tzv. kurzarbeit, ale cez nejakú inú schému, o ktorej ešte bude diskutovať, spresnil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) 23. augusta Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR.

Analytik M. Horňák spresňuje, že zabehnutú schému kurzarbeitu treba jednoducho v týchto náročných časoch prispôsobiť potrebám firiem, keďže doba sa mení a prichádzajú ťažké časy. „Štát sa musí vedieť prispôsobiť zmeneným podmienkam, aj keď daná schéma na to nebola pôvodne nastavená,“ dodal.

Tak nám skúste navrhnúť, čo by ste asi potrebovali, v tomto duchu zneli závery HSR SR smerom k podnikateľom. To všetko sa deje v čase, kedy už iné štáty majú dávno vypracované rôzne stratégie pomoci a spustené konkrétne programy pre firemný sektor.  Čo by teda vláde, ktorá obrazne povedané „nevie kam z konopí“, poradili experti z praxe?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa