Vlaňajšok bol prelomovým rokom chemických a plasty spracujúcich firiem na Slovensku. Rast, ktorý tento segment po prvom roku pandémie zažil, zrejme už len ťažko niečo prekoná. Obzvlášť, keď tento rok priniesol na trh rekordnú infláciu.

Ceny energií budú spoločne s výpadkami surovín najväčším problémom aj firmy z chemického priemyslu. 

Vlani tak dosiahol tento segment zrejme na nejaký čas svoj strop. Päťdesiat najväčších firiem utŕžilo vlani takmer 9,3 miliardy eur a zarobili necelých 600 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2020 sa tak ich tržby zvýšili o viac ako tretinu a čistý zisk vzrástol o viac ako 180 percent.

Najviac prispela pätica najväčších firiem chemického priemyslu, z ktorej až dva spoločnosti vlani prekročili v tržbách úroveň jednej miliardy eur a ktorých zisky sa dostali do stámiliónových čísiel.

Rafinéria kopla do vrtule

Lídrom chemického trhu na Slovensku je rafinéria Slovnaft, ktorá je členom medzinárodnej Skupiny MOL – poprednej ropnej a plynárenskej spoločnosti v strednej a východnej Európe.

Kým na domácom trhu je Slovnaft najväčším predajcom motorových palív a na export smeruje tiež viac ako polovica jeho produkcie, v petrochemickom segmente Slovnaftu patrí medzi hlavné činnosti výroba a distribúcia polyetylénu a polypropylénu a jeho petrochemické produkty sú dostupné vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy. Uplynulý rok ale vojde do histórie spoločnosti ako obdobie, v ktorom firma zúročila aj svoju flexibilitu.

„V rafinérskom a petrochemickom odvetví pretrvávalo obdobie vysokej volatility, rástli ceny energií a ceny emisných povoleniek, avšak zvýšená domáca aj medzištátna mobilita a rast dopytu po plastoch zmierňovali dopady globálnej neistoty a pozitívne ovplyvnili hospodárske výsledky,“ hodnotí Oszkár Világi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu.

Oszkár Világi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu
Zdroj: archív
Oszkár Világi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu

Slovnaft vlani spracoval 5,5 milióna ton ropy, čo však bolo o 1,4 percenta menej ako v roku 2020. Okrem motorových palív rafinéria dodávala chemikálie, LPG a mazivá.

V petrochemickom segmente Slovnaft vlani vyrábal polyméry, ktoré sú základnou surovinou so širokou škálou použitia, a to od výroby fólií pre technické aj obalové aplikácie cez produkciu rôznych plastových výrobkov každodennej spotreby, po špecializovanú výrobu dielov pre automobilový priemysel.

Výroba polypropylénu dosiahla 267-tisíc ton, čo v porovnaní s rokom 2020 predstavuje nárast o necelé percento. Výroba polyetylénu ale vzrástla o 2,5 percenta.

Majú priestor na investície

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa