Televízna obrazovka s katódovou trubicou obsahuje v priemere okolo 450 gramov medi, 227 gramov hliníka a 5,6 gramu zlata. V tone odhodených smartfónov sa zvyčajne dá nájsť 350 gramov zlata, ale aj irídium, paládium, striebro a mnoho ďalšieho.

Priemerná zlatá baňa dokáže z tony surového materiálu vygenerovať päť až šesť gramov kovu, poukazuje portál BBC s odvolaním sa na štúdie. Aj pri zohľadnení nákladov ako zber odpadu, použité energie, doprava či kapitálové vstupy vedci tvrdia, že klasická ťažba kovov z rudy je niekoľkonásobne drahšia ako ťažba z elektronického odpadu.

Už to nie je len o kyseline

Profesorka Veena Sahajwalla z austrálskej univerzity už dlhšie skúma potenciál a efektívnosť ťažby kovov z elektronického odpadu. V reportáži tvrdí, že podľa jej ekonomických modelov sa počiatočné náklady okolo 300-tisíc eur do mikropodnikania v tomto smere vrátia v priebehu dvoch až troch rokov, poukazujúc aj na environmentálne a sociálne výhody. Ťažba z vyradených produktov môže byť oveľa výnosnejšia ako tradičné dolovanie.

Vyradený odpad sa najprv umiestni do modulu, kde sa zlomí, nasleduje extrakcia užitočnejších častí špeciálnym robotom. Ako ďalej vysvetľuje, iný modul využíva na separáciu kovových materiálov malú vysokoteplotnú pec.

Nové technológie umožňujú, že recyklácia elektronického odpadu sa stáva bezpečnejšou a viac automatizovanou, píše The New York Times. Donedávna bola väčšina metód získavania cenných materiálov z elektroniky nákladná, neefektívna a nebezpečná, zahŕňala použitie rozličných druhov taviacich kyselín, ktoré spôsobovali toxické výpary, kontamináciu blízkych prírodných zdrojov a, pochopiteľne, zdravotné problémy. Dôležitá je aj automatizácia. Recyklácia elektronického odpadu je minimálne tak náročná ako výroba elektroniky.

Citový vzťah k mobilu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa