Rebríček Round University Ranking (RUR) zverejnil hodnotenie najlepších svetových univerzít. Jedinou reprezentantkou Slovenska v ňom je Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, ktorej patrí 404. miesto na svete. Univerzita predbehla aj ďalšie české univerzity vrátane Masarykovej univerzity v Brne či Palackého univerzity v Olomouci. V oblasti vzdelávania sa umiestnila na 165. mieste na svete. V posledných deviatich rokoch sa UK pravidelne umiestňuje v TOP 500 tohto rebríčka. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Najväčšia slovenská univerzita je najlepšie hodnotená v indikátore vzdelávanie, kde jej patrí 165. miesto, a teda patrí do zlatej ligy, čiže druhej stovky. Hodnotí sa tam pomer počtu učiteľov a študentov, pomer počtu učiteľov a udelených bakalárskych titulov, respektíve doktorátov, pomer počtu doktorátov a bakalárskych titulov, ako aj reputácia školy.

Na snímke budova Univerzity Komenského na Šafarikovom námestí, na ktorej bude od pondelka (9. 3.) na dva týždne prerušená prezenčná výučba v snahe predísť šíreniu nového koronavírusu  9. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Univerzita Komenského vstupuje do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

Okrem vzdelávania sa hodnotia výskum, medzinárodná diverzita a finančná udržateľnosť. Rebríček hodnotí 1 150 vedúcich univerzít z 85 krajín sveta od roku 2010.

Je to ďalšia dobrá správa pre UK v tomto náročnom období, keď čelíme obhajobe nevyhnutnosti zvýšenia finančných zdrojov na vedu. Minulý týždeň sme v rebríčku The Impact Rankings predbehli všetky slovenské i české univerzity," povedal rektor UK Marek Števček. Ako dodal, tieto úspechy ich tešia a verí, že posilnia vnímanie dôležitosti podpory vedeckého výskumu.

Rebríček vydáva RUR rankingová agentúra v spolupráci s Clarivate Analytics, ktorej činnosť sa orientuje na analýzy v oblasti vedeckého a akademického výskumu publikovaného v karentovaných časopisoch. Rebríček RUR je jedným z viacerých svetových rankingov, ktoré hodnotia výskumné univerzity.