Ukrajinské obilie, ktoré bolo v prvej polovici augusta prepravené do zahraničia cez Čierne more, najčastejšie smerovalo do Turecka, Iránu a Južnej Kórey. Na Afriku pripadli asi len štyri percentá nákladu. Informujú o tom dnes turecké médiá s odvolaním sa na oficiálne štatistiky spoločného koordinačného centra (JCC) v Istanbule. Najväčšie položky vo vývoze tvoria kukurica a slnečnicové výrobky. V súvislosti so zablokovanými čiernomorskými prístavmi panovali obavy z hladomoru najmä v Afrike.

Spoločné koordinačné centrum vzniklo v rámci dohôd o obnovení prepravy ukrajinských poľnohospodárskych komodít cez Čierne more, monitoruje a kontroluje pohyb lodí s ukrajinskými výrobkami. Pôsobia v ňom zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN, ktorí napríklad kontrolujú lode smerujúce do ukrajinských alebo z  prístavov.

Väčšinu exportu tvorila kukurica

Prvá loď v rámci dohôd vyplávala 1. augusta, za 14 dní aktivity JCC povolilo 31 ciest a uskutočnilo 27 inšpekcií. Žiadnej z lodí inšpektori nenariadili nepokračovať v plavbe. Za prvé dva augustové týždne tak cez Čierne more vyplávalo do zahraničia na 563 000 ton ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Zhruba 80 percent exportu tvorila kukurica, nasledovali slnečnicové produkty a pšenica.

Podľa oficiálnych údajov viac ako štvrtina komodít prepravených z Ukrajiny po Čiernom mori smerovala do Turecka. Ďalších 22 percent smerovalo do Iránu a rovnaký podiel v oficiálnych štatistikách má Južná Kórea. Do jedinej africkej krajiny spomínanej vo výkaze JCC, a síce do Džibutska, smerovali štyri percentá poľnohospodárskeho nákladu z Ukrajiny. Pri piatich percentách kontrolovaného nákladu nebola destinácia jasná.

Vývoz pomôže k zníženiu potravinovej krízy 

OSN označila obnovu vývozu ukrajinských poľnohospodárskych komodít cez Čierne more za výrazný krok smerom k zníženiu potravinovej krízy vo svete. Podľa údajov Svetového potravinového programu (WFP) je v súčasnosti vo svete ohrozených hladom na 345 miliónov ľudí. V utorok vyplávala z Ukrajiny loď pod záštitou OSN, ktorá prepravuje pšenicu určenú pre humanitárne programy v Etiópii a v okolitých štátoch.

Rusko nebude útočiť na prístavy

Rusko sa v dohode uzavretej na konci júla zaviazalo, že počas prepravy nebude na ukrajinské čiernomorské prístavy útočiť. Ukrajina pobrežné oblasti predtým zamínovala, teraz zabezpečuje týmito zaminovanými vodami bezpečné preplávanie.

Ukrajina aj Rusko patria k najväčším exportérom obilia. Nemožnosť prevážať poľnohospodárske komodity cez Čierne more v prvých mesiacoch vojny vyvolala obavy o zásobovanie potravinami v chudobnejších krajinách, hlavne v Afrike a na Blízkom východe.

Ďalšie dôležité správy

KK44 Istanbul - Nákladná loď Razoni sa plaví cez Bosporský prieliv po kontrole inšpektorov z koordinačného centra v Istanbule 3. augusta 2022.  Inšpektori z koordinačného centra v Istanbule skontrolovali v stredu náklad lode, ktorá ako vôbec prvá od začiatku ruskej invázie prepravuje obilniny z Ukrajiny. Predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN zisťovali, či náklad lode korešponduje s dohodou zameranou na obnovenie vývozu ukrajinského obilia, ktorú koncom júla dosiahli Kyjev s Moskvou. FOTO
Neprehliadnite

V Sýrii zakotvila loď s kukuricou, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny