V sýrskom prístave Tartús v utorok zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala začiatkom augusta z Ukrajiny v súlade s dohodou o obnovení námorného vývozu obilia z tamojších čiernomorských prístavov. 

Loď menom Razoni plaviaca sa pod vlajkou Sierry Leone vyplávala z ukrajinského prístavu Odesa 1. augusta. Náklad však nevyložila v Libanone, ako bolo pôvodne plánované. Cieľ jej plavby v posledných dňoch nebol jasný, píše Reuters.

Náklad bol pôvodne určený pre Libanon

Satelitné zábery americkej spoločnosti Planet Labs zachytili toto plavidlo v utorok ráno v prístave Tartús na pobreží Stredozemného mora v Sýrii. Zdroje z prostredia lodnej prepravy pre Reuters potvrdili, že loď tam zakotvila a vykladá aspoň časť svojho nákladu.

Náklad 26 000 ton kukurice bol pôvodne určený pre Libanon, ktorý čelí hospodárskej kríze a približne polovica obyvateľov tejto krajiny je ohrozená potravinovou krízou. Pôvodný nákupca však zásielku odmietol pre údajnú kvalitu. Loď následne zamierila do Turecka, kde 11. augusta zakotvila a vyložila časť nákladu, píše Reuters.

Ukrajina a Rusko podpísali dohodu

Kyjev oficiálne ukončil diplomatické vzťahy so Sýriou v júni po tom, ako Damask oficiálne uznal nezávislosť a suverenitu dvoch samozvaných proruských republík na východe Ukrajiny.

Ukrajina a Rusko napokon separátne podpísali 22. júla s Tureckom a OSN dohodu zameranú na ukončenie ruskej blokády a umožnenie opätovného vývozu obilia z troch ukrajinských čiernomorských prístavov.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 Izmit - Nákladná loď Polarnet (uprostred) pláva do prístavného mesta Derince v Izmitskom zálive na severozápade Turecka v pondelok 8. augusta 2022. Prvá z lodí, ktoré mali opustiť Ukrajinu v rámci dohody o odblokovaní dodávok obilia a kukurice v súvislosti s hrozbou globálnej potravinovej krízy, dorazila v pondelok do svojho cieľa v Turecku. FOTO TASR/AP 

The cargo ship Polarnet, center, arrives to Derince port in the Gulf of Izmit, Turkey, Monday Aug. 8, 2022. The first of the ships to l
Neprehliadnite

Z Ukrajiny vyplávala prvá loď s obilím prenajatá OSN