Ruské jednotky sa po niekoľkých týždňoch intenzívneho bombardovania stiahli z druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov , oznámila v sobotu ukrajinská armáda. TASR správu prevzala z agentúry AP a televízie BBC.

Útočia na Doneckú oblasť

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl spresnil, že ruské jednotky sa sťahujú z Charkova a zameriavajú sa na ochranu zásobovacích trás. Okrem toho podnikajú granátové a delostrelecké útoky i nálety na Doneckú oblasť s cieľom „vyčerpať ukrajinské sily a zničiť obranné línie".

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov na margo tohto vývoja uviedol, že Ukrajina „vstupuje do novej - dlhodobej - fázy vojny".

O vytlačení ruských jednotiek z Charkova informovali aj západní predstavitelia. „Ukrajinci pokračujú v protiútokoch, najmä v okolí Chersonu a Charkova. Očakávame, že sa to zmení na dlhú opotrebovaciu bitku," cituje agentúra AP nemenovaný západný zdroj.

Ľudia sa postupne vracajú do mesta

Starosta Charkova Ihor Terechov pre BBC potvrdil, že ruskí vojaci sa z územia mesta stiahli smerom k ruským hraniciam. Spresnil, že ruským jednotkám sa podarilo vstúpiť do malej časti kľúčového mesta len raz, no dlho tam nezostali.

„Teraz je v Charkove pokoj a ľudia sa do mesta postupne vracajú. Všetkým občanom zabezpečujeme dodávky vody, plynu a elektriny. Veľa obytných budov je žiaľ zničených alebo poškodených. V budúcnosti tak budeme musieť urobiť veľkú obnovu," uviedol Terechov.

Ďalšie dôležité správy

EBE 23 Ramstein - Na snímke ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov počas stretnutia s viacerými európskymi partnermi na nemeckej leteckej základni Ramstein, aby s nimi prediskutoval ďalšie kroky na podporu Ukrajiny v utorok 26. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Ukraine's Defense Minister Oleksii Reznikov attends the meeting of the Ukraine Security Consultative Group at Ramstein Air Base in Ramstein, Germany, Tuesday, April 26, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Žiaden rýchly koniec vojny. Čakajú nás extrémne ťažké týždne, priznal ukrajinský minister