Sektor chovu hydiny v rámci novej intervenčnej stratégie opätovne nedostane žiadnu podporu z prostriedkov EÚ cez schému oddelených priamych platieb, ani cez schémy viazaných priamych platieb. Uviedol to pre TASR Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) pri hodnotení roka 2021.

Podporu cez schému oddelených priamych platieb hydinári podľa neho nedostanú, pretože chov hydiny sa realizuje na špecializovaných farmách a nie je spojený s obrábaním pôdy. Cez schémy viazaných priamych platieb sú podporené iba hovädzí dobytok, ovce a kozy.

O „šťastné" kurčatá je stále vyšší záujem

„Napriek tomu, že pri príprave novej intervenčnej stratégie bolo deklarované výrazné navýšenie finančných prostriedkov na tzv. animal welfare, pri chove hydiny je navrhované výrazné zníženie sadzby na výkrm kurčiat na výšku 43 eur/dobytčiu jednotku (DJ), čo je výrazne menej ako suma 75 eur/DJ, ktorá bola vyplácaná doteraz," priblížil.

V politike je prvé volebné obdobie. Hovorí, že sa cíti ako medzi žralokmi.
Neprehliadnite

Zdravé potraviny by podľa Patricka Linharta mali byť lacnejšie

Upozornil, že o produkciu kurčiat chovaných v systéme welfare (pohodový život zvierat, pozn. red.) je na trhu stále väčší záujem, ako zo strany spotrebiteľov, tak aj obchodných reťazcov.

Na chov welfarových kurčiat sú vyššie náklady

„Máme dôvodné obavy, že pri nízkej sadzbe na welfare výkrmu kurčiat, poklesne produkcia welfarových kurčiat z dôvodu, že platba nepokryje zvýšené náklady a chovatelia nebudú mať záujem chovať hydinu s vysokou stratou," podčiarkol.

Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho počas tlačovej konferencie SPPK a Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných na tému: Čaká nás nový rok bez slovenského bravčového rezňa?,  9. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovensko sa stáva krajinou, ktorá nebude schopná zabezpečiť obyvateľov základnými potravinami

Dodal, že je preto nevyhnutné nastaviť sadzbu na animal welfare pre výkrm kurčiat tak, aby pokrývala všetky súčasné zvýšené výrobné náklady chovateľov.

Na snímke zľava riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho počas tlačovej konferencie na tému Rastúce ceny kŕmnych zmesí, energií, pohonných látok, ceny práce, protipandemické opatrenia a ďalšie náklady enormne zasahujú chovateľov a spracovateľov hydiny. V Bratislave 28. septembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Situácia v chove a spracovaní hydiny sa podľa Únie hydinárov aj v roku 2021 neustále zhoršovala