Rok 2021 slovenských potravinárov výrazne potrápil, uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Dôvody trápenia potravinárov

Vidno to podľa nej minimálne v troch oblastiach - na následkoch pandémie nového koronavírusu na podnikateľský sektor, najmä na segmenty, ktoré dodávajú výrobky pre gastro – víno, pivo. Väčšina slovenských potravinárov podľa jej slov nemala možnosť získať odškodnenie za následky pandémie, ide najmä o pekárov.

Vianočné trhy
Neprehliadnite

Trhovníci v mestách rátajú škody. Košice vianočné trhy ešte nezrušili

Druhou oblasťou je podľa Holéciovej naďalej nedostatočná finančná podpora štátu v porovnaní s okolitými krajinami.

„Treťou oblasťou je fakt, že naši potravinári nepredávajú svoje výrobky obchodníkom za ceny, ktoré by zohľadňovali výrazne zvýšené vstupy do výroby potravín, ktoré pociťujeme počas celého tohto roka," podčiarkla.

covid
Neprehliadnite

Ako Slovensko (ne)zvládlo koronakrízu. Dôvera ľudí vo vládu dosiahla európske dno

Očakávania sa nenaplnili

„Rok 2021 hodnotíme ako rok, počas ktorého sme naplno nevyužili všetky ponúkané príležitosti. SPPK preto nemôže byť spokojná s priebehom roka 2021. Naše očakávania boli väčšie, ako je konečný výsledok. Vládu a politikov musíme naďalej presviedčať o našej pravde," zdôraznila.

Obilniny, múka, kukurica, pšenica, jačmeň
Foto: Laura Witteková
Uverejnené: Báječná Žena č. 49/08 
pôvodný súbor:lw_9794.eps
Neprehliadnite

Za potraviny platíme viac. Týka sa to rastlinných aj živočíšnych výrobkov

Sebestačnosť krajiny je v ohrození

Dodala, že zo Slovenska sa pomaly, ale isto stáva krajina, ktorá nebude schopná zabezpečiť zásobovanie obyvateľov základnými potravinami z vlastnej produkcie a bude vo veľkej miere odkázaná a závislá od dovozu potravín.

Deti zo Základnej školy Sedmička zdobia vianočný stromček, 2. decembra 2021 v centre Trenčína. Štúrovo námestie v Trenčíne skrášľuje jedenásť stromčekov, ktoré si ozdobili deti zo základných škôl v meste. Ozdoby na stromčeky vyrábali z materiálov, ktoré odolajú zimným poveternostným podmienkam. Vianočný lesík môžu návštevníci centre mesta vidieť do 6. januára 2021 a bude symbolizovať vianočný pozdrav detí z trenčianskych škôl všetkým obyvateľom Trenčína. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Aké budú Vianoce? Drahšie... Priplatíme si za potraviny, ale aj darčeky