Najvyššie postavený turecký diplomat sa v Káhire stretol s egyptským rezortným kolegom Sámihom Šukrím, ktorý ich spoločné rokovania označil za „transparentné a úprimné“.

„Chceme rozvíjať vzťahy a obnoviť ich dynamiku na všetkých úrovniach,“ povedal Šukrí na tlačovej konferencii.

Vzťahy medzi Egyptom a Tureckom ochladli v polovici roka 2013 po tom, čo egyptská armáda pod vedením súčasnej hlavy štátu Abdala Fattáha Sísího zosadila po masových protestoch vtedajšieho islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Ankara tento krok označila za vojenský prevrat a stiahla svojho veľvyslanca z Káhiry.

Egypt a Turecko tiež podporovali rôzne strany v konfliktmi zmietanej Líbyi.

Na znak opätovného zbližovania vzťahov si Sísí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vlani v novembri podali ruky počas futbalových majstrovstiev sveta v Katare.

Čavušoglu v sobotu v Káhire povedal, že prebiehajú prípravy na schôdzku prezidentov Turecka a Egypta, ktorá sa pravdepodobne uskutoční až po prezidentských a parlamentných voľbách v Turecku, naplánovaných na 14. mája.

Čavušoglu je prvým šéfom tureckej diplomacie, ktorý navštívil Egypt za uplynulých 11 rokov, uviedla turecká verejnoprávna televízna a rozhlasová stanica TRT.

Egypt poskytol Turecku humanitárnu podporu po ničivom zemetrasení, ktoré krajinu postihlo 6. februára. Šukrí vtedy pricestoval na katastrofou najväčšmi postihnutý juh krajiny a stretol sa s Čavušoglom.

Ďalšie dôležité správy

KK44 Sofia -  Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis hovorí na otvorení nového plynovodu medzi Bulharskom a Gréckom 1. októbra 2022 v Sofii. FOTO TASR/AP
Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis speaks during the official launching ceremony of Commercial Operations of the Gas Interconnector Greece-Bulgaria, in Sofia , Saturday, Oct. 1, 2022. The 182 kilometers (115 miles) pipeline will run from the northeastern Greek city of Komotini, where it is linked to the Trans-Adriatic Pipeline, up to Stara Za
Neprehliadnite

Zemetrasenie a zrážka vlakov pomohli uvoľniť vzťahy Grécka a Turecka, uviedol grécky premiér