Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v pondelok uviedol, že ničivé zemetrasenie v Turecku a zrážka vlakov v Grécku pomohli znížiť napätie medzi týmito susednými krajinami.

„Po dlhom období neakceptovateľných provokácií, dlhom období agresívneho správania zaznamenávame... deeskaláciu a pozitívnejší prístup a správanie," uviedol Mitsotakis.

Vzťahy Grécka a Turecka sú dlhodobo napäté a poznačilo ich množstvo sporov týkajúcich sa napríklad námorných hraníc v Stredozemnom a Egejskom mori či možných ložísk ropy a plynu pod morským dnom. No prejavy súcitu v Grécku v súvislosti s obeťami februárového zemetrasenia a reakcia Turecka na nedávnu tragickú vlakovú nehodu pomohli odvrátiť pozornosť od týchto sporov.

„Smrteľné zemetrasenie spojilo našich obyvateľov na ľudskej úrovni," uviedol Mitsotakis.

Grécky premiér sa vyjadril po rokovaniach s novým cyperským prezidentom Nikosom Christodulidisom, ktorý sa snaží obnoviť rokovania o rozdelení svojej ostrovnej krajiny medzi cyperskými Grékmi a Turkami.

Ničivé zemetrasenie zasiahlo juh Turecka a severnú Sýriu 6. februára a v oboch krajinách si vyžiadalo približne 50-tisíc obetí na životoch. O tri týždne neskôr sa v Grécku zrazili dva vlaky. Pri nehode zahynulo 57 ľudí.

Podľa AP by znižovanie napätia medzi odvekými rivalmi Gréckom a Tureckom mohlo súvisieť aj s nadchádzajúcimi voľbami v oboch krajinách. V Turecku sa budú 14. mája konať prezidentské i parlamentné voľby a ešte pred letom sa parlamentné voľby uskutočnia tiež v Grécku.

Ďalšie dôležité správy

KK29 Hatay - Letecký pohľad na zničené obytné budovy po zemetrasení v tureckom meste Hatay v utorok 7. februára 2023. Turecko a jeho pohraničie so Sýriou zasiahlo v noci na pondelok silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktoré si spolu s dotrasmi vyžiadalo viac ako 5200 obetí na životoch. Mesto Hatay bolo takmer v epicentre otrasov. FOTO TASR/AP

Aerial photo shows the destruction in Hatay city center, southern Turkey, Tuesday, Feb. 7, 2023. Search teams and emergency aid from around the world pou
Neprehliadnite

Škody spôsobené zemetrasením v Turecku presiahnu 93,77 miliardy eur