Technická univerzita v Košiciach (TUKE) podpísala memorandum o porozumení s technologickou spoločnosťou Huawei. Cieľom spolupráce je vybudovať špičkové centrum umelej inteligencie (AI), vďaka ktorému bude slovenská akademická obec skúmať a vyvíjať nové spôsoby využitia umelej inteligencie v praxi. Informovala o tom v stredu TUKE.

Laboratórium na výskum umelej inteligencie bude pôsobiť v Univerzitnom vedeckom parku TECHNICOM v Košiciach. Hlavným účelom bude testovanie nových technológií Atlas pre umelú inteligenciu, založenie Huawei ICT akadémie pre výskumníkov a študentov všetkých fakúlt TUKE, ako aj vzájomná spolupráca v oblasti umelej inteligencie a jej aplikácií.

KK11 Reading - Na snímke nápis Huawei na budove  14. júla 2020 v Readingu. Británia rozhodla, že v budúcnosti sa pri výstavbe 5G sietí nebudú môcť v krajine používať technológie čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Navyše komponenty, ktoré sa už používajú, sa budú musieť do siedmich rokov odstrániť. FOTO TASR/AP
A Huawei sign is displayed on their premises in Reading, England, Tuesday, July 14, 2020. Britain's government on Tuesday backtracked on plans to give Chinese telecommunications
Neprehliadnite

Čínska spoločnosť Huawei plánuje výrobu elektromobilov

„AI laboratórium bude po spustení intenzívne sledovať dynamické svetové trendy v oblasti umelej inteligencie a jej aplikáciách v rôznych oblastiach života, ktoré sa študujú a skúmajú na TUKE. Súčasne bude platformou spájania akademických a komerčných subjektov prítomných na Slovensku s cieľom vyvíjať inovácie a nové IT riešenia," uviedol koordinátor spolupráce Peter Sinčák z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) TUKE.

Podpisom memoranda obe strany vyslovili záväzok spolupracovať v oblasti výskumných projektov financovaných EÚ alebo zo súkromného sektora. Predmetom spolupráce budú aj spoločné semináre a podujatia pre študentov a výskumníkov, ako aj pre aktívny startup ekosystém v univerzitnom Inkubátore TUKE.

WA 7 archív Peking - Na archívnej snímke z 8. marca 2020 žena s ochranným rúškom telefonuje pred reklamou spoločnosti Huawei v Pekingu. Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení, koncern Huawei Technologies, zaznamenal vlani nárast zisku, ale najslabší za tri roky. Dôvodom bol slabý zahraničný odbyt v dôsledku intenzívnej americkej kampane. USA totiž podozrievajú Huawei zo špionáže pre úzke kontakty vedenia koncernu s čínskou vládou.Tento rok tak bude Huawei čeliť nielen reštrikciám, spojeným s
Neprehliadnite

Huawei zaznamenal v minulom roku mierny rast tržieb aj zisku

Huawei Technologies pôsobí na Slovensku 15 rokov. „Ako súčasť skupiny Huawei je našou najvyššou prioritou vo vzťahu k miestnym komunitám pomôcť Slovensku budovať najpokročilejšiu telekomunikačnú infraštruktúru na svete, no taktiež využiť naše skúsenosti a trhové vzťahy na vychovávanie slovenských IT talentov. Dlhodobý výskum Technickej univerzity v Košiciach v oblasti umelej inteligencie pripravuje Slovensko na úspech počas nadchádzajúcej digitálnej transformácie a priemyselnej evolúcie," konštatoval generálny manažér Huawei Technologies (Slovak) Colin Cui Yu. Študenti, vedci, akademickí pracovníci aj odborníci z Huawei podľa neho vďaka novej spolupráci získajú šancu vo významnej miere rozšíriť poznatky a prax v oblasti umelej inteligencie.

Spoluprácu bude koordinovať FEI a aplikácie týchto technológií budú dostupné na všetkých fakultách univerzity. „Od spolupráce očakávame zvýšenie kvality výsledkov výskumu, a tým aj študentov TUKE, ktorí budú formovať budúcnosť špičkových technológií Slovenska. Umelá inteligencia v nej nepochybne má svoje miesto," uviedol rektor TUKE Stanislav Kmeť.