Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei Technologies zaznamenal v minulom roku 2020 mierny rast tržieb aj zisku, napriek tomu, že USA sprísnili sankcie proti nemu. Oznámil to v utorok rotujúci predseda spoločnosti.

Administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zaradila v roku 2019 Huawei na tzv. čiernu listinu, čo znamená, že americké firmy s ním nemôžu obchodovať bez špeciálnej licencie. To obmedzilo čínskemu koncernu prístup ku kritickej technológii amerického pôvodu a ovplyvnilo jej schopnosť navrhovať vlastné čipy.

KK11 Reading - Na snímke nápis Huawei na budove  14. júla 2020 v Readingu. Británia rozhodla, že v budúcnosti sa pri výstavbe 5G sietí nebudú môcť v krajine používať technológie čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Navyše komponenty, ktoré sa už používajú, sa budú musieť do siedmich rokov odstrániť. FOTO TASR/AP
A Huawei sign is displayed on their premises in Reading, England, Tuesday, July 14, 2020. Britain's government on Tuesday backtracked on plans to give Chinese telecommunications
Neprehliadnite

Huawei sa kvôli sankciám zameria aj na technológie pre chov ošípaných

Podľa USA predstavuje technológia od Huawei bezpečnostné riziko, čo čínsky koncern opakovane poprel.

Spoločnosť Huawei bola v minulom roku konfrontovaná s mimoriadnymi ťažkosťami," uviedol rotujúci predseda Kchen Chu na podujatí Mobile World Congress Shanghai. „Prevádzka bola relatívne stabilná a v súlade s našimi prognózami, zaznamenali sme mierny rast tržieb a zisku," dodal bez ďalších podrobností.

Hovorca Huawei v tejto súvislosti uviedol, že koncern by mal zverejniť svoje celoročné výsledky v marci.

WA 2 Peking - Odraz muža v skle, ktorý sa dotýka rúška a pozerá sa do mobilného telefónu v Pekingu vo štvrtok 11. júna 2020. FOTO TASR/AP

 


A man is reflected as he adjusts his mask as he looks at this smartphone in Beijing on Thursday, June 11, 2020. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Odbyt smartfónov v Číne sa začiatkom roka takmer zdvojnásobil

Začiatkom tohto mesiaca zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Žen Čeng-fej vo svojich prvých komentároch pre médiá vyjadril nádej, že nová americká administratíva prezidenta Joea Bidena „zavedie otvorenú politiku" voči americkým firmám obchodujúcim s Huawei.

Predstaviteľ čínskeho ministerstva pre informácie a informačné technológie zároveň v utorok informoval, že Čína vynaložila na budovanie svojej mobilnej siete novej generácie 5G viac ako 260 miliárd jüanov (330,14 miliardy eur).

Spoločnosť Huawei v pondelok predstavila svoj nový skladací telefón 5G Mate X2, ktorý bude využívať procesor spoločnosti Kirin.

Rotujúci predseda Huawei oznámil tiež, že spoločnosť zriadila v Indonézii 50-tisíc základňových staníc 5G a dodal, že plánuje postaviť 2-tisíc základňových staníc v odľahlých oblastiach Ghany.