Čínska technologická spoločnosť Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilov pod svojou vlastnou značkou. Niektoré modely by mohla predstaviť už v tomto roku, uviedla dnes s odvolaním sa na informované zdroje agentúra Reuters. Huawei je najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení na svete, kvôli sankciám zo strany Spojených štátov ale v poslednej dobe expanduje do nových odvetví.

Zdroje tvrdia, že Huawei začal interný vývoj elektromobilov a že plánuje projekt oficiálne predstaviť v tomto roku. Firma už podľa zdrojov rokuje so štátnou spoločnosťou Changan Automobile a ďalšími automobilkami o využití ich tovární na výrobu svojich elektromobilov.

WA 7 archív Peking - Na archívnej snímke z 8. marca 2020 žena s ochranným rúškom telefonuje pred reklamou spoločnosti Huawei v Pekingu. Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení, koncern Huawei Technologies, zaznamenal vlani nárast zisku, ale najslabší za tri roky. Dôvodom bol slabý zahraničný odbyt v dôsledku intenzívnej americkej kampane. USA totiž podozrievajú Huawei zo špionáže pre úzke kontakty vedenia koncernu s čínskou vládou.Tento rok tak bude Huawei čeliť nielen reštrikciám, spojeným s
Neprehliadnite

Huawei zaznamenal v minulom roku mierny rast tržieb aj zisku

Hovorca Huawei však poprel, že firma plánuje navrhovať elektromobily a vyrábať vozidlá pod vlastnou značkou. „Huawei nie je výrobcom automobilov," uviedol. Dodal však, že firma sa chce prostredníctvom informačných a komunikačných technológií stať dodávateľom komponentov zameraných na digitálne vozy, a umožniť tak výrobu lepších automobilov.

Čínske technologické spoločnosti venujú elektromobilom čoraz väčšiu pozornosť. Čína je najväčším trhom s elektromobilmi na svete a Peking používanie ekologickejších dopravných prostriedkov silne podporuje ako nástroj na zlepšenie stavu ovzdušia.

Nápis Huawei na budove v Readingu
Neprehliadnite

Huawei plánuje otvoriť závod vo Francúzsku, prvý mimo Číny

Predpokladá sa, že automobily s alternatívnym pohonom označované ako NEV (New Energy Vehicles) sa do roku 2025 budú na celkovom predaji áut v Číne podieľať 20 percentami. Kategória NEV zahŕňa čisto elektrické vozidlá, hybridné automobily a vozidlá s vodíkovým pohonom.

Spojené štáty firmu Huawei obviňujú z krádeže technológií a podozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu. To ale podnik dlhodobo odmieta. Vlani v novembri Huawei kvôli americkým sankciám predal divíziu lacných telefónov Honor. „Americké reštrikcie na dodávky polovodičov pre Huawei túto firmu pozvoľna dusia," uviedol analytik Dan Wang z výskumnej spoločnosti Gavekal Dragonomics. „Takže dáva zmysel, že firma sa presúva do odvetvia menej náročného na čipy, aby mohla pokračovať v činnosti," dodal.