Obchodné a realitné impérium bývalého prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa utrpelo vlani výrazné straty. Koronakríza spôsobila, že väčšina jeho hotelov a golfových klubov zaznamenala prudký prepad tržieb, vyplýva z dokumentov zverejnených v stredu (20. 1.).

Podľa New York Times príjmy Trump Organization dosiahli minimálne 278 miliónov dolárov (228,66 milióna eur), čo je o 38 percent menej ako v roku 2019. Z dôvodu zákonných predpisov bola možná len obmedzená prevádzka, uviedol pre denník výkonný viceprezident Trump Organization a syn bývalého prezidenta Eric Trump.

KK8 Washington - Americký prezident Joe Biden sa pripravuje podpísať prvé dokumenty v Oválnej pracovni Bieleho domu 20. januára 2021 vo Washingtone.  Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie. Celkovo podpísal dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine. FOTO TASR/AP 
President Joe Biden pauses as he signs his first executive orders in the Oval Office of the White House on Wednes
Neprehliadnite

Biden tvrdí, že Trump mu v Oválnej pracovni zanechal „veľmi veľkorysý" list

Tržby Trumpovho golfového rezortu Doral pri Miami minulý rok padli o vyše 40 percent na 44,1 milióna dolárov. Tržby washingtonského Trump International Hotel v blízkosti Bieleho domu klesli o 63 percent na 15,1 milióna dolárov a škótskeho golfového rezortu Turnberry o 62 percent na 9,8 milióna dolárov. Výnimkou bol floridský rezort Mar-a-Lago, ktorého tržby stúpli o 13 percent.

To znamená, že Donald Trump bol pod finančným tlakom ešte predtým, než obchodní partneri a banky začali vo veľkom rušiť vzťahy s Trump Organization po útoku jeho podporovateľov na Kapitol.

Melania Trump je kráľovná zimných kabátov.
Neprehliadnite

Melania Trumpová končí ako prvá dáma s najnižšou popularitou

Do akej miery utrpelo Trumpovo bohatstvo stratami jeho firiem, však nie je úplne jasné. Zverejnené dokumenty zhŕňajú aktíva v celkovej hodnote minimálne 1,3 miliardy dolárov, čo bolo o niečo menej ako v roku 2019. Naďalej zostáva záhadou, ako bohatý Trump v skutočnosti je. Jednou z príčin je, že jeho daňové podklady stále nie sú dostupné. Forbes odhaduje hodnotu Trumpovho majetku na 2,5 miliardy dolárov, on sám v minulosti pravidelne tvrdil, že jeho majetok je podstatne väčší.