Podľa odhadu výskumnej neziskovej organizácie RAND sú straty spôsobené teroristickými útokmi v krajinách Európskej únie od roku 2004 do 2016 na úrovni 5,6 miliardy eur na ľudských životoch, zraneniach či infraštruktúre a celková strata na hrubom domácom produkte na úrovni 185 miliárd eur.

Aj keď existujú etické argumenty proti tomu, aby sa ľudské životy ohodnocovali finančnými ukazovateľmi, kvantifikovanie efektov teroristických útokov pomáha zasadiť ich ekonomický vplyv do kontextu a upozorniť tak na najväčšie hrozby či nedostatky v boji proti nim. Preto RAND v prípadoch, keď to bolo možné, pracoval so štandardom v ekonomickej literatúre, podľa ktorého môže byť ekonomická strata ľudského života vyjadrená ako priemerný príjem pracovníka vynásobený priemernou očakávanou dĺžkou života.

RAND štúdiu o ekonomických efektoch spôsobených terorizmom v Európe vypracoval na žiadosť Európskeho parlamentu. Samotná štúdia hodnotiaca jednotlivé členské krajiny EÚ sa zameriava na štyri základné oblasti, ktoré útoky priamo či nepriamo ovplyvňujú:

  • psychologický vplyv (napríklad blahobyt, dôvera a šťastie),
  • úmrtia a zranenia (ľudský kapitál),
  • infraštruktúra (fyzický kapitál),
  • ekonomický rast.

Definícia terorizmu

Pri definícii terorizmu RAND vychádzal z definície používanej organizáciou Global Terrorism Database (GTD). Teroristický útok je podľa nej „vyhrážanie sa využitím alebo skutočné využitie nelegálnej sily a násilia neštátnym aktérom na dosiahnutie politického, ekonomického, náboženského alebo sociálneho cieľa pomocou strachu, nátlaku alebo zastrašovania“.

Psychologické vplyvy 

Psychologické 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa