Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská v relácii Braňo Závodský Naživo uviedla, že Slovensko má možnosť postaviť a rekonštruovať len niekoľko nemocníc v istom finančnom objeme.

Nutné sú zásadné zmeny

„Dnes vláda zasadá aj kvôli tomuto bodu, teda k výstavbe a rekonštrukcii nemocníc. Posledný plán súvisel s výstavbou nemocnice v Martine. Potom riešime Rázsochy. Na otázku, či to stihneme, musím povedať, že sa nebojíme toho, že by sme hrubé stavby nestihli do roku 2O26,“ hovorí štátna tajomníčka.

Prípadný zostatok financií by sa podľa Dunajovej Družkovskej použil na výzvy, na ktoré by mohli reagovať súkromní aj štátni prevádzkovatelia.

Štátna tajomníčka sa v relácii Rádia Expres vyjadrila aj k téme jednorazových príspevkov, ktoré sa netýkajú pracovníkov v zdravotníctve. Dunajová Družkovská tento bonus za riešenie nepovažuje. „Navýšenie platov jednorazovým príspevkom by situáciu nevyriešilo. Nutné sú zásadné zmeny,“ tvrdí.

Ako príklad uvádza Českú republiku, ktorá takzvaným sestrám špecialistkám zdvihla plat o približne 400 eur. Podľa štátnej tajomníčky by malo do 30. júna padnúť rozhodnutie o tom komu, aké koeficienty a od kedy budú na Slovensku zvýšené.

Peniaze podľa exministra pôjdu na korekciu

Ku jednotlivým témam sa v relácii neskôr vyjadril aj bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ten je v prípade plánovaných výstavieb nemocníc pesimistický.

„Vláda sa rozhodla, ako sa rozhodla. Vymyslela si nereálny plán a my ideme dnes, s prepáčením, chytať zajaca za chvost a ideme stavať nejaké hrubé stavby,“ komentuje Zajac.

„Táto vláda si koleduje o veľkú blamáž, že tie peniaze pôjdu všetky na korekciu. Plán obnovy totiž nespočíva v tom, že tu postavíme nejaké dve hrubé stavby. Ja som veľký pesimista a myslím si, že to skončí tými korekciami, čo znamená, že Európska únia nám nič nedá a budeme to musieť splácať zo štátneho rozpočtu,“ myslí si exminister zdravotníctva.

Ďalšie dôležité správy

Sestrička
Neprehliadnite

Tri tisícky zdravotníkov hrozia výpoveďou. Zdravotníctvo je na pokraji kolapsu