Informoval o tom predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský uviedol, že Slovensko aktuálne čelí zatváraniu nemocničných oddelení a ambulancií pre nedostatok zdravotníkov. Podľa Lekárskeho odborového združenia ani napriek tomu riešenia zo strany ministerstva zdravotníctva ani vlády neprichádzajú.

„Ku dnešnému dňu máme takmer 3 000 podpisov lekárov, kde deklarujú, že ak vláda nezačne riešiť slovenské zdravotníctvo dajú výpoveď. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2 000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Ako Lekárske odborové združenie sme vyhlásili na jar tohto roka štrajkovú pohotovosť v reakcii na situáciu v zdravotníctve a vyzývame vládu na okamžité riešenia ôsmich požiadaviek, ktoré uvádzame v deklaráciách o pripravenosti k výpovediam,“ uvádza LOZ.

Visolajský zároveň varuje, že spomínaných 3 000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je ani zďaleka konečný stav. Upozorňuje tiež, že napriek absolvovaniu nespočetného množstva stretnutí s ministerstvom a niekoľkých stretnutí s predstaviteľmi vlády, zdravotníci neustále počúvajú len sľuby a riešenia neprichádzajú.

„Naše zdravotníctvo však už nie je v stave, že by sme mali čas na sľuby, potrebuje zásadné riešenia. Ale tie zo strany vlády neprichádzajú. Enormný počet vyhlásení o pripravenosti podať výpovede lekárov znamená, že ak vláda nezačne riešiť slovenské zdravotníctvo, na jeseň tohto roku vysoko pravdepodobne k hromadným výpovediam lekárov,“ uvádzajú.

Ďalšie dôležité správy

Výjazdové očkovacie jednotky Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú v sobotu k dispozícii záujemcom o očkovanie priamo v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, kde sa môžu nechať zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen. V BBSK bude od budúceho týždňa deväť čiernych okresov z 13, čo znamená výrazné obmedzenie prevádzok v podobe zatvorených hotelov, reštaurácií či fitnescentier. Na snímke zdravotník si naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti
Neprehliadnite

Chorobami z povolania trpeli vlani najmä zdravotníci