Nórsko pošle tanky Leopard 2 na Ukrajinu, oznámil v stredu nórsky minister obrany Björn Arild Gram. Táto severská krajina sa tak pripojí k ďalším európskym krajinám, ktoré už dodávku nemeckých tankov ohlásili.

„Nórsko a jeho vláda podporujú darovanie tankov Ukrajine. Nórsko sa tiež zapojí,“ povedal Gram v rozhovore pre nórsku verejnoprávnu televíziu NRK. Koľko ich krajina dodá, nespresnil.

Americký prezident Joe Biden v stredu potvrdil, že Spojené štáty pošlú Ukrajine 31 tankov typu Abrams M1. Uviedol, že tento krok odporučil aj americký minister obrany Lloyd Austin, keďže „dodávka tankov pomôže Ukrajine brániť svoje územie a dosahovať strategické ciele“.

Šéf Bieleho domu dodal, že tanky budú slúžiť na obranné účely a nepredstavujú pre Rusko „žiadne ofenzívne nebezpečenstvo“.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Hohenfels - Na archívnej snímke z 27. januára 2022 tank Leopard 2 poľskej armády stojí v zalesnenej oblasti počas medzinárodného vojenského cvičenia vo vojenskom výcvikovom priestore Hohenfels. Zbrojárska spoločnosť Rheinmetall by mohla dodať tanky Leopard 2 pre Ukrajinu najskôr v roku 2024. V nedeľu 15. januára 2023 to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Armin Papperger, informuje TASR podľa denníka Bild. FOTO TASR/DPA 


ARCHIV - 27.01.2022, Bayern, Hohenfels: Ein Panzer der po
Neprehliadnite

Nemecko schválilo dodávku tankov Leopard 2 na Ukrajinu