Taiwan v utorok počas každoročných vojenských manévrov nacvičoval zastavenie útoku z mora. Cvičenie pozorovala i taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, ktorá pochválila „odhodlanie" taiwanskej armády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Precízne a spoľahlivé cvičenie

V druhý deň najväčšieho vojenského cvičenia armáda tejto ostrovnej krajiny, taiwanské bojové stíhačky a vojnové lode vystreľovali rôzne type rakiet s cieľom zastaviť „skupiny nepriateľských lodí", uviedla armáda.

Cchaj sa na začiatku cvičenia nalodila na torpédoborec triedy Ťi Lung, z ktorého paluby manévre pozorovala.

„Precízne a spoľahlivé cvičenie, ktoré ste všetci vykonali, ukazuje schopnosti a odhodlanie armády Čínskej republiky chrániť náš domov a brániť našu krajinu," uviedla Cchaj, pričom počas príhovoru použila oficiálny názov Taiwanu.

Hrozba z Pekingu

Taiwanu podľa AFP neustále hrozí, že ho napadne Čína, ktoré vníma tento ostrovný štát s vlastnou demokratickou vládou za súčasť svojho územia. Rinčanie zbraní z Pekingu sa ešte zosilnilo po tom, čo do prezidentského úradu na Taiwane nastúpila Cchaj, ktorá odmieta tvrdenie Číny, že Taiwan je jej súčasťou.

Vojenské cvičenie s názvom Chan-kuang sa tento rok začalo v pondelok a bude trvať päť dní. Tieto manévere majú upozorniť i na poučenie vyplývajúce z ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá zvýšili i obavy z čínskeho útoku na Taiwan.

Šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Bill Burns minulý týždeň uviedol, že Čína už vyzerala, že je odhodlaná použiť na Taiwane silu, avšak skúsenosť Ruska na Ukrajine prinútila Peking prehodnoť svoje plány v súvislosti s tým, kedy, ako a či vôbec k takémuto kroku pristúpiť.

Ďalšie dôležité správy

KK45 archív Washington - Na archívnej snímke z 21. júla 2022 vo Washingtone predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Čína nezvyčajne ostrým spôsobom varovala pred prípadnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane. FOTO TASR/AP
FILE - Speaker of the House Nancy Pelosi, D-Calif., talks with reporters ahead of a planned vote in the House that would inscribe the right to use contraceptives into law, a response to
Neprehliadnite

Čína hrozí použitím armády, aby zabránila Pelosiovej pristáť na Taiwane