Maďarsko je odhodlané plniť zmluvu podpísanú pred deviatimi rokmi s ruskou štátnou spoločnosťou pre jadrovú energetiku Rosatom. Vyhlásil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v Bruseli po zasadnutí Rady ministrov energetiky EÚ.

„Projekt Paks 2 v Európe neustále podkopávajú, neustále sa snažia uvaliť sankcie na nukleárne investície, čomu sa priebežne bránime,“ vyhlásil šéf maďarskej diplomacie. Spresnil, že Rosatom uzavrel zmluvu s nemecko-francúzskym konzorciom na vybudovanie riadiaceho systému v elektrárni. Príslušný parížsky úrad už udelil povolenie, berlínska vláda to ale zatiaľ blokuje.

Szijjártó zdôraznil, že Maďarsko sa zaviazalo vybudovať Paks 2 s Rosatomom. „Naša spolupráca s Rosatomom zatiaľ priniesla pozitívne skúsenosti,“ povedal minister a dementoval tak správy médií o tom, že by Maďarsko chcelo od spolupráce odstúpiť.

Dohodu medzi Maďarskom a Ruskou federáciou o mierovom využívaní atómovej energie podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pôvodný termín dokončenia dostavby dvoch nových blokov elektrárne (rok 2023) sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou posunul na roky 2026 až 27. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 percent ruské štátne banky.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán reaguje na nezávislého poslanca počas Hodiny otázok v parlamente v Budapešti v pondelok 30. marca 2020. Maďarský parlament schválil v pondelok hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva.Opozičné strany kritizovali neúmerné posilnenie právomocí vl
Neprehliadnite

Maďarský parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO