Poslanci maďarského parlamentu v pondelok večer schválili návrh ratifikovania vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. O vstupe Švédska do NATO zákonodarný zbor nerozhodol. S odvolaním sa na server Telex.hu to uviedol spravodajca TASR v Budapešti.

Za návrh hlasovalo 182 poslancov, proti boli šiesti. Server pripomína, že maďarské ministerstvo zahraničných vecí predložilo návrh ratifikácie vstupu dvoch škandinávskych krajín parlamentu pred vyše ôsmimi mesiacmi.

Premiér Viktor Orbán 25. februára povedal, že na stretnutí frakcií vládnych strán Fidesz a KDNP v Balatonfürede sa k tejto téme rozprúdila diskusia. Na schôdzke totiž zaznelo, že politici týchto krajín „hrubo a neopodstatnene urážali Maďarsko". Do oboch severských krajín preto vyslali parlamentnú delegáciu. Členovia maďarskej delegácie rokovali v Štokholme 7. marca a ďalší deň potom v Helsinkách.

Švédsky premiér Ulf Kristersson 23. marca v Bruseli vyhlásil, že od Budapešti bude žiadať vysvetlenie, prečo maďarský parlament odkladá ratifikáciu vstupu Švédska do aliancie NATO.

„Budem sa pýtať, prečo teraz oddeľujú Švédsko od Fínska. Takéto signály sme doteraz nedostali, takže to dnes určite predostriem Orbánovi," povedal Kristersson.

Ďalšie dôležité správy

EBE 2 Helsinki - Fínsky prezident Sauli Niinistö podpisuje zákony, ktoré sú potrebné pre vstup krajiny do NATO v Helsinkách 23. marca 2023. Prezidentov krok vo štvrtok znamená, že Fínsko teraz čaká na súhlas Turecka a Maďarska, jediných dvoch z 30 existujúcich členov NATO, ktorí neratifikovali súhlas na vstup. FOTO TASR/AP

Finland's President Sauli Niinisto after signing Finland's national Nato legislation in Helsinki, Finland, Thursday March 23, 2023. The Finnish president has sealed the Nordi
Neprehliadnite

Fínsky prezident podpísal zákony potrebné na vstup krajiny do NATO