Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nedisponuje žiadnou informáciou o neordinovaní ambulancií všeobecných lekárov. Výbor a Dozorná rada SVLS tým reagovali na informácie, že viacero praktických lekárov počas pandémie nového koronavírusu neordinuje alebo posiela pacientov v akútnom stave do nemocníc.

Medicína v čase vojny

„Na Slovensku je núdzový stav, ktorý sa prakticky rovná medicíne v čase vojny. Zdravotná starostlivosť sa poskytuje tak, ako to umožňujú okolnosti v stave núdze," spresnili všeobecní lekári. Podotkli, že všeobecné ambulancie vykonali v porovnaní s rokom 2019 od 98 do 109 percent výkonov, ambulancie špecialistov od 52 do 89 percent výkonov.

Na snímke prázdne lôžka na urologickém oddelení v dôsledku pozastavenia tzv. bielej medecíny v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Lekári a niektoré samosprávy žiadajú poslancov, aby zastavili a dopracovali reformu nemocníc

Tvrdia tiež, že žiadna zo všeobecných ambulancií nebola a nie je uzatvorená z dôvodu neordinovania. Okrem iného upozornili, že ambulancie sú pod náporom niekoľkonásobne vyššieho počtu osobných návštev pacientov, desiatok až stoviek mailov a telefonátov denne. Priblížili, že lekári vykonávajú okrem manažmentu pacientov s ochorením covid-19 aj ďalšie činnosti.

Požiadavky lekárov

SVLS vyzýva na zastavenie atakov na všeobecných lekárov, zároveň žiada radikálne obmedzenie byrokracie na odbremenenie a zachovanie funkcie primárnej zdravotnej starostlivosti v starostlivosti o pacienta. Všeobecní lekári vykonávajú podľa SVLS aj počas pandémie nového koronavírusu ambulantnú pohotovostnú službu denne do 22.00 h, cez víkendy a sviatky od 7.00 do 22.00 h.

Na snímke nezaradený poslanec parlamentu SR Richard Raši počas 18. schôdze NR SR 17. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Richard Raši: Zdravotníkov treba finančne zastabilizovať, vláda ich vyháňa

Súhlasia s tým, aby zdravotné poisťovne a samosprávne kraje kontrolovali dostupnosť špecializovanej aj všeobecnej zdravotnej starostlivosti fyzicky v ambulancii, nie telefonicky, a tým nezahlcovali aj preťažené telefonické linky.

Neprehliadnite

Kauza pľúcne ventilátory len ukázala, koľko ľudí to zabalilo v zdravotníctve