Aktuálne je podľa zverejnených informácií napojených na pľúcnu ventiláciu 259 pacientov. Kompetentní sa viackrát vyjadrili, že prístroje sú už viac-menej kompletne obsadené a lekári sa budú musieť rozhodovať, koho napojiť.

V prípade úplnej obsadenosti rezort zdravotníctva avizoval, že pomôže zahraničie a pacientov budú prevážať. Pre porovnanie – 30. januára 2021 bolo na pľúcnu ventiláciu napojených 305 pacientov.

Slovenského výrobcu Chirana Medical však zatiaľ nikto s požiadavkou nakúpiť prístroje nekontaktoval.

Neprehliadnite

Chirana T.Injecta dvojnásobne zvýšila výrobu vakcinačných striekačiek

Zrejme aj preto, že ventilátorov máme dostatok. Minulý rok totiž od nich nakúpili 300 prístrojov. A v tom čase bolo použiteľných na liečbu covid-19 ďalších 450 ventilátorov. Napriek tomu nie je možné kapacity stopercentne využiť. Pri súčasných avizovaných plných stavoch zasiahli aj odchody zdravotníkov.

„Prioritne je problém s kapacitou personálu na ich obsluhovanie. Podľa aktuálnych štatistík podporu umelej pľúcnej ventilácie aktuálne potrebuje 259 pacientov. V súčasnej situácii nemocnice využívajú prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu aj ako tzv. high flow – vysokoprietokovú kyslíkovú liečbu,“ komentuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Z nemocníc odchádzajú zdravotníci

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici prišla počas roka o takmer 40 zdravotníkov, prevažne z kategórie stredného zdravotníckeho personálu vrátane sestier. Mnohé odišli do dôchodku a niektoré celkovo zo systému.

„Odišli nám sestry najmä z chirurgických odborností. Cez leto sme sa nevedeli dostať na počet operácií, ako sme mali v rovnakom období pred pandémiou,“ vysvetľuje hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

„Momentálne máme vyčlenených 14 lôžok s umelými pľúcnymi ventiláciami pre pacientov s ochorením covid-19. Voľné máme dve,“ približuje.

Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v zmodernizovanej a rozšírenej lôžkovej časti ortopedického oddelenia. Riaditeľ nemocnice Jozef Mintál počas piatkového otvorenia priestorov informoval, že vznikli komplexnou prestavbou starých operačných sál. Na snímke novootvorené priestory ortopédie v dolnokubínskej nemocnici, 22. októbra 2021. FOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Nemocnice už čoskoro dostanú peniaze za zvýšené výdavky pre nový koronavírus

„Úbytok personálu z pracovného pomeru je približne rovnaký ako v predchádzajúcom roku,“ reaguje hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Trenčíne Martina Holecová.

„Nedostatok lekárov a sestier pociťujeme na viacerých našich oddeleniach, avšak v aktuálnej epidemiologickej situácii nám chýba práve anesteziologický personál,“ približuje. Pre pacientov s koronavírusom v nemocnici vyčlenili desať ventilovaných lôžok. Aktuálne je ich obsadených deväť. Ďalšie lôžka by vedeli technicky pripraviť, ale problém by bol s personálnym pokrytím.

Vo FN Trnava majú takisto úbytok zamestnancov. „Najväčší nedostatok pociťujeme pri zdravotných sestrách. FN Trnava preto poskytuje zdravotným sestrám náborové príspevky, prispieva 250 eur na ubytovanie prvý rok od nástupu. Taktiež motivujeme aj študentky odboru zdravotná sestra formou štipendií,“ komentuje referent pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič.

Aktuálne majú plne vyťažené umelé pľúcne ventilácie pre pacientov s koronavírusom. 

Jeden lekár na maximálne tri zariadenia

Obsluha ventilátora je ako obsluhovať lietadlo.
predseda LOZ Peter Visolajský

Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského nie je obsluha ventilátora jednoduchá. „Je to ako obsluhovať lietadlo. Potrebujete roky skúseností, aby ste pacientovi neublížili, ale aby mu prístroj pomohol, nemôže to robiť hocikto,“ vysvetľuje. Prístroje potrebujú vysokošpecializovaných anesteziológov.

Navyše všetky zariadenia neobsluhuje jeden lekár, ale v skutočnosti jeden lekár môže obsluhovať iba dvoch až troch ventilovaných pacientov a jedna sestra musí byť na každého pacienta. Pri napojenom pacientovi musí byť sestra špecialistka s dvojročnou praxou a príslušným vzdelaním. Pri počte 259 používaných ventilátorov tak slovenské nemocnice zhltnú pri prístrojoch 269 sestier a pri povestnom slovenskom šetrení 86 lekárov – každý na troch pacientov.

Peter Visolajský, Igor Matovič a Robert Mistrík
Neprehliadnite

Visolajský navrhuje trojtýždňový lockdown pred Vianocami

Podľa Petra Visolajského kompetentní nechcú otvorene povedať, aká je žalostná realita v nemocniciach. „Odišli stovky lekárov. A to buď do súkromných zariadení, do dôchodku, alebo úplne odišli zo systému,“ hovorí.

Takisto odišli zdravotné sestry z nemocníc. Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek v roku 2021 zrušilo registráciu 908 sestier, z toho do dôchodku ich odišlo až 706. Podobné počty sú aj za rok 2020, vtedy zrušilo registráciu 911 sestier. Okrem toho ďalších 744 sestier požiadalo o dlhodobé prerušenie výkonu povolaniu, čiže aktuálne vypadli zo systému kvôli PN, materskej, rodičovskej dovolenke, alebo z iného dôvodu.

Konkrétne počty chýbajúcich lekárov aj zdravotných sestier by mali mať kompetentní na stole. K daným počtom sa však rezort zdravotníctva nevyjadril.

Podľa medializovaných informácii však rezort pracuje na postupnom a systematickom zlepšovaní slovenského zdravotníctva, s ohľadom na pacienta aj na zdravotníka a jeho na adekvátnom ohodnotení. Takisto na zjednodušení podmienok na vstup lekárov z tretích krajín. Zlepšenie situácie by mala priniesť reforma zdravotníctva.

„Menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom, čo prinesie ruka v ruke nesmierne potrebné zastabilizovanie zdravotníckeho personálu,“ uvádza sa v tlačovej správe rezortu.

Minister Lengvarský varuje pred najhorším scenárom.
Neprehliadnite

Minister Lengvarský pripustil prevoz pacientov s ochorením covid do zahraničia

Pripravené zdravotníctvo bez personálu?

Príprava na tretiu vlnu pandémie

Predseda vlády Eduard Heger 21. júla 2021: Na tretiu vlnu je štát pripravený a veríme, že ju zvládneme.

Prezidentka Zuzana Čaputová 17. júna 2021: Na možnú tretiu vlnu sa musíme pripraviť a vyvinúť maximálne úsilie.

Ministerstvo zdravotníctva 28. júla 2021: Na tretiu vlnu pandémie sa zodpovedne pripravujeme, ochrana zdravia ľudí je pre nás prioritou.

Prezidentka Zuzana Čaputová 23. novembra 2021: Prehrávame boj s Covidom. Sme najhorší na svete v počte nakazených ľudí na jeden milión obyvateľov.

Kompetentní ešte pred pár mesiacmi avizovali a opakovali, že na ďalšiu vlnu pandémie sú pripravení. A to aj v čase, kedy zo slovenských nemocníc neustále odchádzali ďalší a ďalší zdravotníci. Preto sa natíska otázka, ako môžu byť nemocnice a celé zdravotníctvo pripravené na pandémiu, keď zo systému odchádzajú zdravotníci?

Rezort zdravotníctva zaviedol isté stabilizačné opatrenie pre vyťažený personál pri kovidových pacientoch, jedným z nich je aj zavedenie sedem eurového príplatku. LOZ však hovorí o potrebnej reálnej motivujúcej podpore pre každého zdravotníka. Vláde navrhli niekoľko opatrení, medzi nimi aj reálne zvyšovanie platov.

„Ak chceme, aby sa mladí ľudia hlásili na štúdium medicíny, aby naši mladí lekári neodchádzali po skončení lekárskej fakulty do zahraničia, ale ostali pracovať na Slovensku, aby skúsení odborníci neodchádzali za lepšími, lukratívnejšími podmienkami do spomínaných okolitých krajín, aby starší lekári, ktorí majú čo ponúknuť našim pacientom, neodchádzali zo systému, musíme aj my zvýšiť platy, ktoré sú v tomto priestore už jednoznačne najhoršie. Je to jediná cesta, ako udržať systém v chode a odvrátiť hroziaci personálny kolaps nášho zdravotníctva,“ písala Slovenská lekárska komora (SLK) vo svojej výzve ešte v septembri.