Zdravotníkov musíme finančne stabilizovať tak, ako to robia všetky okolité štáty. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Poukázal na to, že od januára odišlo zo slovenského zdravotníctva podľa odborných združení niekoľko stoviek lekárov a vyše 1500 sestier a pôrodných asistentiek. R. Raši za vinníka označil vládu Eduarda Hegera (OĽANO).

Hádžu polená pod nohy

„V demokratickej krajine v čase zúriacej pandémie nie je možné, aby si premiér Heger niekoľko mesiacov nenašiel čas na stretnutie s Lekárskym odborovým združením, ktoré zastupuje väčšinu nemocničných lekárov, bez ktorých by nemocnice skolabovali,“ uviedol R. Raši s tým, že miesto stabilizácie zdravotníkov im premiér a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) hádžu polená pod nohy.

REGIONY: platba šekom
Neprehliadnite

Lekári starnú a je ich málo. Politikov to nevyrušuje

Namieta, že kým okolité krajiny bojujú o zdravotníkov a zvyšujú im platy o desiatky percent, Hegerova vláda predložila do parlamentu rozpočet, ktorý okrem zákonnej valorizácie nepočíta so zvýšením platov v tomto sektore. „Naopak, vláda zo zdravotníctva zobrala 232 miliónov eur za poistencov štátu za november a december tohto roka,“ podotkol.

Vláda vyháňa zdravotníkov

V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou R. Raši poznamenal, že kým v prvej vlne pandémie bolo pre pacientov s ochorením covid-19 viac ako 4 000 lôžok, aktuálne ich je o štvrtinu menej. Dôvodom je podľa neho práve to, že vláda svojimi krokmi vyháňa zdravotníkov a nerobí nič ani pre výchovu nových.

Richard Raši a Juraj šeliga
Neprehliadnite

Koalícia a opozícia musia viac spolupracovať v boji proti pandémii, zhodli sa Šeliga s Rašim

Absenciu pomoci vníma aj pri ambulantných lekároch. Kritizoval aj neskoré vyplácanie príplatkov za covidových pacientov. Namieta, že vláda míňala peniaze na celoplošné testovania, očkovaciu lotériu či bonusy, no zdravotníkom platy nezvyšovala.

Vládu kritizuje aj preto, že nezačala s výstavbou nemocnice na bratislavských Rázsochách a zastavili sa rekonštrukcie nemocníc v Banskej Bystrici i bratislavskom Ružinove.