Dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2 511 lekárov. Sú to lekári zo všetkých fakultných nemocníc, z univerzitných aj okresných nemocníc.

V Rusku v stredu zaznamenali 929 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.
Neprehliadnite

Covid-19: Na Slovensku pribudol rekordný počet pozitívnych prípadov

Tí sa podpísali pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb, ak sa nezlepšia ich podmienky a nebude sa riešiť mimoriadne vážna situácia v slovenskom zdravotníctve.

Na snímke testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami v mobilnom odberovom mieste (MOM) v areáli nemocnice v Michalovciach 17. augusta 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Subvariant koronavírusu delta AY.4.2 bol potvrdený už aj na Slovensku

V piatok o tom informovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s tým, že situácia v zdravotníctve sa nezmenila a naďalej sa zhoršuje.

Odmietajú akceptovať rozklad zdravotníctva

,,Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta," vyhlásil predseda LOZ Peter Visolajský. Pripomína, že chod slovenských nemocníc nie je možný bez dobrovoľných súhlasov lekárov na nadčasovú prácu.

Na snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita, Jana Bittó Cigániková.
Neprehliadnite

J. B. Cigániková: Zmyslom mojej práce je zabraňovať elementárnym hlúpostiam

Ako tvrdí, lekári odmietajú viac akceptovať rozklad zdravotníctva a zhoršujúce sa podmienky pre pacientov, keďže nevidia zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva kroky k riešeniu situácie.

Viac ako 2 500 lekárov podľa Visolajského dáva vláde verejnú výzvu a upozorňuje ju, že sú ochotní pristúpiť aj k tomu, že ukážu v ,,plnej nahote", že celé zdravotníctvo na Slovensku už teraz funguje len na základe preťažovania lekárov nadčasovou prácou.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lengvarský robí ramená pri kontrole covid pasov. Legislatíva ukazuje na rozpor s GDPR

Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie podmienok a personálnu stabilizáciu lekárov a zdravotných sestier, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov vo veľkých mestách i v odľahlých regiónoch. Stretli sa aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO).

Optimalizácia siete nemocníc nie je riešením

,,Žiaľ, ani toto stretnutie riešenia neprinieslo. Ministerstvo aj vláda prezentuje ako univerzálne riešenie všetkých problémov zdravotníctva optimalizáciu siete nemocníc. To však nie je pravda, to nie je riešením problémov," povedal Visolajský. LOZ podľa neho mrzí, že si doteraz na stretnutie nenašiel čas premiér Eduard Heger (OĽANO).

ilustracia, kollar, remisova, heger, matovis, sulik
Neprehliadnite

Reformy podľa Hegera: Napoleonské ambície a papierové tigre

Zdravotníctvo v SR podľa odborárov ,,melie z posledného" a zo systému v uplynulom období odišlo už vyše 1 200 sestier a stoviek lekárov. Slovensko, ako podotkli, stráca konkurencieschopnosť pri získavaní nových lekárov a sestier.

,,Časový limit vláde a ministerstvu nedávame my, ale systém, ktorý prestáva fungovať. Vedelo sa, že príde ďalšia vlna pandémie i to, že z nemocníc odchádzajú sestry i lekári. Čo štát spravil preto, aby sa tak nestalo," skonštatoval Visolajský.

Myslí si, že systém parazituje na zdravotníkoch preťažovaných nadčasmi. Zároveň informoval, že podpisy lekárov pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb naďalej pribúdajú a riešenie zo strany štátu neprichádza.

Reakcia ministerstva zdravotníctva

Pracujeme na tom, aby zdravotníci mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení. Deklaruje to ministerstvo zdravotníctva, ktoré tak reaguje na piatkovú tlačovú konferenciu zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ). To informovalo, že dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2511 lekárov.

Vladimír Lengvarský
Zdroj: TASR
Vladimír Lengvarský

,,Veľmi pekne prosíme lekárov, všetkých zdravotníkov o to, aby zostali stáť pri pacientovi. Epidemiologická situácia sa nám zhoršuje, počet pacientov v nemocniciach narastá a prosíme, aby sme sa v tejto chvíli spoločne sústredili na ochranu zdravia a životov ľudí," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerstvo tvrdí, že "tvrdo pracuje" na tom, aby zvládlo pandémiu COVID-19 a zároveň i na viacerých dôležitých systematických krokoch v prospech pacienta a zdravotníkov v systéme. Poukazuje pritom na nachystanú reformu nemocníc, ktorá má priniesť viac zachránených životov a zdravotníkom kvalitnejšie podmienky na prácu. Rezort tiež spomína reformu ambulantnej siete či reformu urgentnej zdravotnej starostlivosti.

,,Robíme všetko pre to, aby sa finančné ohodnotenie zdravotníkov od budúceho roka zlepšilo, zdravotníci zatiaľ ako jediní budú mať valorizované platy. Pracujeme tiež na zmenách v oblasti vzdelávania, zjednodušujeme podmienky na príchod lekárov zo zahraničia, plánujeme zaviesť inštitút dočasnej odbornej stáže, vďaka ktorej budú môcť lekári zo zahraničia skôr pracovať v systéme pri pacientovi a mnoho ďalších krokov," spresnila Eliášová.

covid
Neprehliadnite

Covid ukázal, prečo zdravotníctvo nemôže byť bezplatné