Pondelňajšie európske dáta potvrdili najvyšší nárast cien dovozu zo zahraničia za poslednú dekádu. Import je nielen drahší, ale dodacie doby sa natiahli druhým najrýchlejším tempom za posledných 24 rokov.

Napriek očakávanej recesii v prvom kvartáli sa firmy pripravujú na prudký nárast spotrebiteľského dopytu v polovici roka. Rastúci dopyt, najvyšší za posledné tri roky, však naráža na obmedzenia pri medzinárodnej preprave tovarov.

Európskym firmám začínajú dochádzať zásoby, ktoré klesli na najnižšiu úroveň za posledné viac ako dva roky. Nedostatok čipov je iba jedným z prejavov problémov globálnej dodávateľskej siete.

Volkswagen Revs Up ID.4 Electric Car Production
Neprehliadnite

Globálny nedostatok čipov bude trvať mesiace. Spôsobí ďalšie odstávky automobiliek

Stratili sa kontajnery

Číne pritom chýbajú voľné kontajnery. Podľa čínskych médií je ťažké nájsť hoci aj jeden voľný kontajner. Nie je to však len problém Číny, sťažujú sa aj výrobcovia z viacerých ázijských štátov.

Čína je pripravená vyrábať a dodávať tovary do Európy a Spojených štátov, no nevie získať dostatočné prepravné kapacity. Väčšina kontajnerov totižto uviazla v prístavoch západných krajín.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa