Americká banka JPMorgan prišla minulý týždeň s vyhlásením, že ďalší komoditný supercyklus je tu. Prejaví sa dlhodobým rastom cien všetkých komodít – od kovov po potraviny. Ľudia si priplatia za všetko.

Za posledné storočie sme tu mali štyri komoditné supercykly. Ten posledný sa skončil v roku 2008 a okrem iného sa prejavil aj rastom ceny ropy k úrovni 150 dolárov. Prešlo 13 rokov a komoditný supercyklus sa opäť začína, tvrdí okrem JPMorgan aj Goldman Sachs.

Volkswagen Revs Up ID.4 Electric Car Production
Neprehliadnite

Globálny nedostatok čipov bude trvať mesiace. Spôsobí ďalšie odstávky automobiliek

Bezbrehé míňanie

Optimizmus Wall Streetu nemá hraníc. Veľké banky očakávajú, že s tým, ako si ľudstvo poradí s covidom, odštartuje sa ďalší globálny boom. Ľudia budú chcieť dobehnúť zameškané.

Tento trend výrazne podporia vlády a centrálne banky svojimi stimulmi. Z predchádzajúcich skúseností sú si vedomé, že ekonomická obnova je krehká.

Pokiaľ by začali príliš skoro zvyšovať sadzby alebo upustili od fiškálnych stimulov, kríza by sa mohla vrátiť. Ekonomiku tak budú podporovať tak dlho, ako sa len bude dať. Japonifikácia sveta je ich najväčšou hrozbou.

Túto paradigmu si osvojili aj veľké medzinárodné inštitúcie ako OECD, Svetová banka alebo Medzinárodný menový fond. Všetky vyhlasujú, že by bolo veľkým rizikom, ak by štáty upustili od svojich stimulov predčasne.

Burácajúce 20. roky

Banky z Wall Street vidia analógiu v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch, ktoré sa označujú za „burácajúce“. Ukončenie prvej svetovej vojny, prudký rast životnej úrovne a nové technológie prispeli k vysokému dopytu po komoditách.

V súčasnosti sa podobný dopyt objavuje na základných kovoch. Cena medi narástla na nové dekádne maximá. Je vyššie takmer o polovicu oproti svojej cene spred pandémie. Mnohé ďalšie komodity jej pohyb nasledujú.

Jedným z dôvodov sú nové plánované infraštruktúrne výdavky spojené so snahou Európskej únie a Spojených štátov investovať do zelenej energie. Rastú ceny všetkého, čo je spojené s výrobou batérií či elektrických áut, ako napríklad kobalt alebo lítium.

Cathie Wood
Neprehliadnite

Sú akcie v bubline? Jeden segment určite, zistila na vlastnej koži investičná guru roka 2020

Drahé potraviny sú späť

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa