Švédsky štátny epidemiológ Anders Tegnell naďalej obhajuje prístup Švédska ku pandémii, blokádu ekonomiky nepovažuje za vhodnú. Najnovšie ju označil za istú formu šialenstva napriek tomu, že tento prístup v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu prijalo mnoho štátov po celej planéte. „Bolo to, akoby sa svet zbláznil a všetko, o čom sme diskutovali, bolo zabudnuté,“ uviedol v stredu pre švédsky rozhlas. „Prípadov nákazy bolo priveľa a politický tlak bol príliš silný. A potom Švédsko zostalo osamotené“, dodal.

WA 17 Sofia - Zákazníci s ochrannými rúškami odchádzajú z predajne v nákupnom centre v Sofii v pondelok 18. mája 2020. Bulharsko v pondelok znovu otvorilo nákupné centrá a posilňovne po dvoch mesiacoch povinného zatvorenia, ktorého cieľom bolo zastaviť šírenie nového koronavírusu. Platia prísne hygienické opatrenia. Mnohé obchody sa snažia prilákať nakupujúcich špeciálnymi ponukami. FOTO TASR/BTA - Cvetomir Petrov
Neprehliadnite

Pandémia koronavírusu zrazila tržby švédskeho odevného reťazca H&M o 50 percent

A. Tegnell neodporúča obmedzenia pohybu a uzavretie hraníc medzi krajinami, pretože majú podľa neho skôr nepriaznivé účinky. Tvrdí, že zákaz pohybu v radikálnom rozsahu môže spôsobiť ďalšie problémy vrátane zvýšeného rizika domáceho násilia, osamelosti a hromadnej nezamestnanosti.

Vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky majú vedľajšie účinky, aj opatrenia proti pandémii sprevádzajú negatívne efekty, uviedol ďalej pre agentúru Bloomberg Tegnell. „Keďže pracujeme so širokým spektrom otázok verejného zdravia, je prirodzené brať tieto aspekty do úvahy.“

A. Tegnell  naďalej stojí za kontroverznou stratégiou Švédska v boji proti ochoreniu Covid-19. Namiesto toho, aby zatvorili školy, obchody či reštaurácie, severská krajina nechala takmer všetko otvorené. Občanov vláda akurát vyzývala, aby dodržiavali pokyny na odstup od ostatných. Tamojšia stratégia predpokladala, že Švédi dobrovoľne zmenia svoje správanie bez potreby nariadení.

Jedna z najvyšších mier úmrtí

Výsledkom je, že Švédsko má jednu z najvyšších mier úmrtí na svete na Covid-19,  dokonca viac ako USA. Podľa údajov univerzity Johna Hopkinsa zaznamenávajú 50,7 obetí na 100-tisíc obyvateľov. Spojené štáty majú 37,1 fatálnych prípadov; najhoršie na tom je Veľká Británia s mierou 64,7 mŕtvych na 100-tisíc ľudí, nasledovaná Talianskom s 57,4 obetí.

Napriek uvoľneným opatreniam švédska ekonomika nie je na tom najlepšie. Otázka ale je, či to spôsobilo šírenie vírusu a s tým súvisiace ochromenie mnohých podnikov alebo nedostatočné zásahy štátu do fungovania hospodárstva. Financial Times píšu, že v prípade HDP Švédska sa očakáva pokles o päť percent. Nezamestnanosť má byť až 12 percent, čo je výrazne nad úrovňou v čase finančnej krízy a zdvojnásobením v porovnaní s obdobím pred koronakrízou. 

Vláda stráca dôveru

Tegnell však nedávno sám priznal, že opatrenia, ktoré Švédi prijali v boji proti ochoreniu Covid-19, neboli dostatočné a že ich stratégia vzhľadom na vysoký počet úmrtí nebola správna.

„Keby sme sa stretli s rovnakou chorobou a s rovnakými vedomosťami, aké máme dnes, myslím si, že naša reakcia bude niekde medzi tým, čo urobilo Švédsko a tým, čo urobil zvyšok sveta,“ povedal epidemiológ. Je podľa neho zrejmé, že existuje veľa možností na zlepšenie toho, čo vo Švédsku urobili. „Bolo by dobré presne vedieť, čo treba uzavrieť, aby sme lepšie zabránili šíreniu vírusu.“

KK38 Brusel - Na snímke automobil značky Volvo vedľa loga automobilky pred tlačovou konferenciou 6. februára 2020 v Bruseli. Švédska automobilka Volvo Cars predala minulý rok viac než 700.000 vozidiel, čo predstavuje nový rekord. FOTO TASR/AP
A Volvo car is parked behind the Volvo logo in the lobby of the Volvo corporate headquarters, prior to a media conference on the 2019 Full Year Financial Results, in Brussels, Thursday, Feb. 6, 2020. (AP Photo/Virginia Mayo)
Neprehliadnite

Švédsky výrobca nákladných áut Volvo plánuje zrušiť viac než 4 000 miest

Posledné prieskumy zároveň ukazujú, že Švédi začali strácať dôveru v reakciu svojej krajiny na pandémiu. Švédsky parlament následne súhlasil s tým, aby komisia preverila kroky vlády voči koronakríze. Výsledky vyšetrovania majú byť známe začiatkom roku 2022, pred nasledujúcimi voľbami.