Švajčiarsko bude rozhodovať prípad od prípadu, či obmedzí nákupy komodít od ruských štátom kontrolovaných firiem v rámci sankcií Európskej únie, ktoré Bern prijal. Informoval o tom Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti, vládna agentúra zodpovedná za sankcie.

Veľkí svetoví obchodníci plánujú obmedziť nákupy ropy a paliva od štátom kontrolovaných ruských spoločností od 15. mája v rámci sankcií Európskej únie.

Výnimka zo zákazu obchodovania

Zákaz obchodovania s ruskými štátnymi podnikmi sa však nevzťahuje na nevyhnutne potrebné suroviny, uviedol Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti, podľa ktorého sa bude posudzovať prípad od prípadu, či je transakcia „nevyhnutná alebo nie", uvádza sa v správe.

Európska únia pritom nezaviedla zákaz dovozu ruskej ropy v reakcii na konflikt na Ukrajine, pretože niektoré členské štáty, vrátane Nemecka, sú silne závislé od dovozu tejto suroviny z Ruska a nemajú vybudovanú infraštruktúru, aby ju vymenili za iné alternatívy.

Problémy s platbami

Mnohé spoločnosti však rušia nákupy od ruskej energetickej skupiny Rosnefť, pretože majú problémy s platbami, keďže veľké ruské banky v rámci sankcií stratili prístup k medzinárodnému platobnému systému.

Sankcie Európskej únie sa pritom netýkajú ropy od spoločností Rosnefť alebo Gazpromnefť, keďže ide o „nevyhnutné" nákupy na zabezpečenie energetickej bezpečnosti Európy.

Švajčiarsko je hlavným centrom obchodovania s ruskými komoditami.

Ďalšie dôležité správy

EBE 2 Berlín - Na snímke švajčiarska ministerka spravodlivosti Karin Kellerová-Sutterová počas tlačovej konferencie po stretnutí s nemeckým ministrom vnútra Horstom Seehoferom v Berlíne 28. júla 2020. FOTO TASR/AP
Switzerland's Justice Minister Karin Keller-Sutter attends a news conference with German Interior Minister Horst Seehofer after a meeting at the Interior Ministry in Berlin, Germany, Tuesday, July 28, 2020. (AP Photo/Markus Schreiber, Pool)
Neprehliadnite

Neutrálne Švajčiarsko neschválilo zákaz obchodov s ruskými energiami