Švajčiarska banka Sygnum chce využitie technológiu blockchainu, aby predala obraz známeho španielskeho maliara Pabla Picassa stovkám menších investorov. Vďaka tejto technológii budú môcť záujemcovia získať elektronický token, teda podiel na vlastníctve obrazu, a s tým potom obchodovať. Informovala o tom stanica France Info. Cena diela sa odhaduje zhruba na štyri milióny švajčiarskych frankov (takmer 3,7 milióna eur) a každý podiel bude stáť najmenej 5-tisíc frankov (4 600 eur).

Sygnum tvrdí, že v Európe to je prvýkrát, kedy regulovaná banka ponúkne vlastníctvo obrazu od Picassa či iného známeho výtvarníka rozsiahlemu počtu ľudí. Banka tiež uviedla, že týmto spôsobom sa najvyššie poschodie trhu s umením sprístupní ľuďom, ktorí by si inak dielo od presláveného umelca dovoliť nemohli.

AP Photo/Kin Ch
Neprehliadnite

Bitcoin zažíva čínsky exodus. Ťažiarov z krajiny vyháňajú

Cez technológiu blockchainu chce banka predať obraz dievčaťa s baretkou, ktorý Picasso namaľoval v roku 1964. V roku 2016 bol obraz predaný vo Švédsku za 2,3 milióna frankov (takmer 2,5 milióna eur), teraz sa jeho hodnota odhaduje na štyri milióny frankov (takmer 3,7 milióna eur).

Banka Sygnum sa zameriava aj na obchodovanie s kryptomenami. Spoločne s jednou ďalšou bankou je medzi ústavmi, ktorým túto aktivitu povolil švajčiarsky regulátor FINMA.

Predaj podielov začne na konci júla, ich držitelia ale pravdepodobne obraz na vlastné oči neuvidia. Banka ho bude držať v úschove na bezpečnom mieste, nevylučuje ale zápožičky na výstavy a do múzeí.