Juhokórejskí vodiči nákladných áut pokračujú aj v utorok v štrajku, už ôsmy deň v rade, za mzdy a kompenzácie za vysoké ceny palív. Štrajk už podľa úradov spôsobil straty v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov (956,48 milióna eur). A zhoršuje tiež situáciu v globálnych dodávateľských reťazcoch, ktoré už zápasia s problémami. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Protestná akcia narušila dodávky a výrobu v kľúčových odvetviach kórejskej ekonomiky, ako sú oceliarsky, petrochemický a automobilový sektor a predovšetkým výroba čipov a batérií. Južná Kórea je najväčším svetovým vývozcom pamäťových čipov a domovom globálnej čipovej veľmoci Samsung Electronics.

Kamionisti však tvrdia, že sú zúfalí z prudkého nárastu cien pohonných látok a z inflácie, ktorá je na najvyššej úrovni za viac ako desať rokov. Protestujú aj proti ukončeniu garancie minimálnej mzdy. Štrajk vo štvrtej najväčšej ázijskej ekonomike je tak ďalšou ranou pre medzinárodné dodávateľské reťazce, ktoré už zápasia s dôsledkami blokád proti ochoreniu COVID-19 a ruskej invázie na Ukrajinu.

Juhokórejské ministerstvo obchodu v utorok uviedlo, že protestná akcia už priniesla firmám straty vo výške približne 1,6 bilióna wonov (1,18 miliardy eur). Vláda na utorkovom zasadnutí vyzvala na ukončenie štrajkov a upozornila, že by mohli zasadiť „veľmi ťažký úder" ekonomike poháňanej exportom. Demonštranti však vyhlasujú, že protesty sa nezastavia, kým ich hlasy nebudú vypočuté.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 archív Frankfurt - Na archívnej snímke zo 7. januára 2022 lietadlo írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair čaká na štart na letisku vo Frankfurte nad Mohanom. Spoločnosť Ryanair oznámila za 3. štvrťrok svojho súčasného obchodného roka stratu. Výsledok bol však podstatne lepší než v rovnakom období predchádzajúceho roka, ako aj v porovnaní s očakávaniami trhov.  FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 07.01.2022, Hessen, Frankfurt/Main: Eine Boeing 737-8AS der Ryanair wartet auf dem Vorfeld de
Neprehliadnite

Francúzsky palubný personál Ryanairu štrajkoval, nevylúčil ďalšie protesty