Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu vyzval na vyšetrovanie v súvislosti s odpočúvaním európskych lídrov, na ktorom spolupracovali dánske a americké úrady. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Krajiny zapletené do tohto prípadu sú členskými krajinami NATO a musia na stôl vyložiť všetky fakty a zistiť, čo sa vlastne stalo," povedal Stoltenberg pre dánsku verejnoprávnu rozhlasovú stanicu DR.

Viaceré európske médiá v pondelok informovali, že dánska vojenská rozviedka FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných európskych politikov, medzi ktorými boli aj spolková kancelárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

KK4 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou pred stretnutím s členmi kolégia komisárov 15. decembra 2020 v Bruseli. FOTO TASR/AP
NATO Secretary General Jens Stoltenberg gives a joint statement with European Commission President Ursula von der Leyen before they attend a College of Commissioners meeting at the European Commission headquarters in Brussels, Tuesday, Dec. 15, 2020. Stoltenberg was taking
Neprehliadnite

NATO sa chce pripraviť na nové hrozby od Ruska a ďalších sokov

FE údajne umožnila bezpečnostnej službe NSA využívať v rokoch 2012-14 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a Merkelová takisto od dánskej vlády žiadali vysvetlenie, píše DPA.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že k systematickému sledovaniu spojencov nedošlo. Dánsko podľa nej vzťahy so svojimi spojencami vrátane Francúzska a Nemecka napravovať nepotrebuje.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu povedala, že USA od incidentu z roku 2014 podnikli kroky a prehodnotili svoj postoj k medzinárodnej špionáži. Bývalý americký prezident Barack Obama podľa jej slov vydal v tejto súvislosti prezidentské nariadenie.