Napätie v „chlebovom“ sektore bolo badať už pri nástupe nového vedenia ministerstva pôdohospodárstva, keď sa v jeho čele neobjavil žiaden zástupca poľnohospodárov alebo potravinárov, respektíve rešpektovaný odborník. Následné programové vyhlásenie vlády v tejto oblasti bolo napokon vo všeobecnosti prijaté pozitívne, ale aj s výčitkou, že na jeho príprave ministerstvo so zástupcami poľnohospodárov a potravinárov nespolupracovalo.

Horšie je to s vnímaním, ako ho rezort napĺňa. Utajované a nekoncepčné kroky nového vedenia sa podľa kritikov stali štandardom pôsobenia ministerstva a počas jedenástich mesiacov ich nespokojnosť so spôsobom riadenia rezortu kontinuálne rastie.

Pekár s pekárkou robia chleby ručne, žiadna pásová výroba. Darmo, ale ten chlieb chutí potom oveľa lepšie.
Neprehliadnite

Prečo sú aj potravinári a farmári kritickou infraštruktúrou a aké urgentné je ich zaočkovanie

Farmári sú už teraz v štrajkovej pohotovosti a čoraz viac hovoria aj o ostrom štrajku, v ktorom im však momentálne bráni núdzový stav. Pripravujú preto aspoň rôzne „menej násilné“ aktivity, ktorými chcú na svoje problémy upozorniť.

Neochota komunikovať zmeny

Ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽaNO) vyčítajú napríklad ideové rozdeľovanie farmárov na dobrých malých a zlých veľkých, absenciu finančnej podpory na zvládanie pandémie, odchody odbornou verejnosťou ako tak akceptovaných ľudí z dôležitých postov a znechutených poradcov, alebo vyhýbanie sa spolupráce na nastavení systému financovania a teda aj podoby agrosektora na najbližších deväť rokov.

Farmárov tiež nahneval narýchlo zamýšľaný presun európskych peňazí z takzvaných priamych platieb do projektových podpôr, z ktorého po kritike napokon ministerstvo zatiaľ upustilo, výrazné plošné zvyšovanie nájmov za pôdu v správe Slovenského pozemkového fondu, alebo zámer zaviesť predkupné právo pre štát a samosprávy pri predaji poľnohospodárskej pôdy.

„Dianie v rezorte skoro po roku pôsobenia súčasného vedenia ministerstva, žiaľ, nedokážeme inak nazvať ako totálny chaos a nekompetentnosť v priamom prenose,“ vyhlásil v utorok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.

To, že je medzi vedením ministerstva, koaličnými partnermi, odborníkmi ako aj samosprávnymi organizáciami veľmi slabá komunikácia konštatuje aj Združenie mladých farmárov (ASYF), ktorého predseda Milan Jurky je poradcom ministra J. Mičovského. „Práve včasné a citlivé predstavenie navrhovaných reforiem by isto upokojilo farmárov, ktorí by sa dostatočne mohli pripraviť na nové legislatívne zmeny,“ píše v stanovisku pre médiá M. Jurky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa