Spustenie prevádzky kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 by pomohlo zmierniť napätie na európskom trhu s plynom, nevyriešilo by ale všetky problémy, ktoré toto napätie vytvárajú.

Uviedla to dnes finančná riaditeľka nemeckej energetickej spoločnosti Uniper Tiina Tuomelaová.

Plyn z Ruska do Nemecka

Plynovod Nord Stream 2 má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka. Plynovod je už hotový, na začatie dodávok  ešte potrebuje získať certifikát od energetického regulačného úradu v Nemecku.

Ceny plynu v Európe tento rok výrazne vzrástli, čo vedie aj k zdražovaniu elektriny. Za rastom cien stojí okrem iného vzostup ekonomickej aktivity a nízke zásoby plynu pred zimou.

Objavilo sa tiež obvinenie, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosiahlo rýchle spustenie prevádzky plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovednosť za rast cien odmieta.


pôvodný súbor:A6B4_04.tif
Neprehliadnite

Dodávky plynu cez plynovod Jamal sa začínajú obnovovať opäť západným smerom

Problémov je viac

„Nord Stream 2 by zjavne pomohol, ale situácia je zložitejšia," uviedla Tuomelaová. Za ďalšie dôležité faktory označila vývoj počasia a dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG). Uniper patrí medzi finančných partnerov projektu Nord Stream 2, na čele ktorého stojí ruská plynárenská spoločnosť Gazprom.

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín. Moskva chce podľa nich tento plynovod využiť ako geopolitickú zbraň na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Schvaľovanie Nord Stream 2 v EÚ potrvá mesiace aj keď sa využije všetok povolený čas