Generálny riaditeľ a podpredseda Predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu, a s. (SPP), Richard Prokypčák hovorí o spôsobe, ako sa najväčší dodávateľ energií domácnostiam pozerá na súčasnú energetickú krízu. Zároveň poukazuje na to, aký dôležitý je hedžing vstupov.

V posledných týždňoch enormné pohyby cien energií ovplyvňujú hospodárenie či dokonca prežitie niektorých dodávateľov. Čím je to spôsobené?

Trh s komoditami je nesmierne volatilný. Táto volatilita je niečo, čo otvára priestor na špekuláciu a prináša obrovské riziká. V dnešnom svete sa treba naučiť tieto riziká manažovať.

Takéto pohyby sme tu predtým nemali. Zmenilo sa niečo?

Štandardný odberateľsko-‑dodávateľský reťazec – že niekto vyťaží zemný plyn, prepraví ho, distribuuje a dodá – sa zmenil. Zmenil sa liberalizáciou trhu a vstupom nových hráčov. Tým, že je to biznis s komoditami, tak doň vstupovali aj hráči, pre ktorých nebol kľúčový konečný spotrebiteľ, ale samotný obchod s komoditou.

Narážate na skutočnosť, že zásobníky zemného plynu majú predanú kapacitu, no tá nie je úplne naplnená?

Zásobníky sú naplnené na menšie úrovne aj preto, lebo obchodník s komoditou nemá povinnosť udržiavať štandard bezpečnostných dodávok – lebo on nemá koncových odberateľov. Preto keď platí za zásobníkovú kapacitu, je čisto na jeho rozhodnutí, či ju vôbec naplní.

Pokiaľ sa stane, že veľký držiteľ týchto zásobníkových kapacít v Európe prestane plyn vtláčať, lebo to tak vyhodnotí z nejakého strategického dôvodu, tak tam ten plyn jednoducho nie je.

Ladislav Barkoci
Neprehliadnite

Zemný plyn v zásobníkoch nepatrí iba domácim distribútorom

Čo to znamená v praxi?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa