Európa v honbe za čo najväčším podielom obnoviteľných zdrojov energie vo svojom energetickom mixe skončila tak, že musela páliť najviac fosílnych palív za posledné roky, aby neostala bez elektrickej energie. A najväčšia európska ekonomika v tejto situácii naďalej zvažuje, že vypne svoje funkčné jadrové elektrárne, pretože sa tak rozhodla pred desiatimi rokmi. „To jsou ty paradoxy,“ povedal by Václav Havel. Ako sme sa do tejto situácie dostali a ako z nej von?

Počasie odmietlo spolupracovať pri výrobe energie

Slovenský humorista Stano Radič zvykol na začiatku svojich predpovedí počasia upokojiť divákov vetou: „Nebojte sa, počasie bude.“ A mal pravdu. Počasie skutočne bolo, len nie také, aké by sme potrebovali.

Vietor pri pobreží Británie bol na konci tohto leta nezvyčajne slabý a pomôcť museli elektrárne spaľujúce zemný plyn a uhlie. Ak by sa to podľa expertov stalo v zime, Veľká Británia by mala veľký problém, pretože systém by nemusel stíhať vyrobiť dosť tepla a zároveň elektrickej energie.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Gazprom a Európa: Komplikované, ale nevyhnutné partnerstvo

Poďme ďalej na východ. Švédsko sa stalo v roku 2020 čistým exportérom elektrickej energie, a to rovno druhým najväčším v Európe. Predbehlo aj Nemecko. Švédi stavajú na hydroenergetike, jadre a veterných elektrárňach. V zime bolo veľa zrážok. Až tak, že Švédi museli odstaviť jadrové elektrárne, pretože mali prebytok elektriky v systéme. Nórsko, ktoré tiež stavia na hydroelektrárňach, sa stalo tretím najväčším exportérom elektrickej energie.

Obnoviteľné zdroje energie ako na hojdačke

Píše sa rok 2021, škandinávske krajiny zažívajú sucho a exporty elektrickej energie už nie sú, čo bývali pred rokom. V krajine je málo zemného plynu, po roku 2015 sa utlmovala ťažba. Takže namiesto exportov elektrickej energie tu máme zvýšený dopyt po zemnom plyne.

Do tretice sa pozrime na Nemecko. V roku 2020 bolo štvrtým najväčším exportérom elektrickej energie a podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektrickej energie predstavoval 55 percent, teda o 10 percentuálnych bodov viac ako v roku 2019. Najväčší podiel mala solárna a veterná energia. Fosílne palivá vyrobili len 32 percent elektrickej energie, rok predtým to bolo 42 percent.

Energetická bilancia krajín sa vyvíja podľa počasia
V roku 2020 mali krajiny, ktoré vo veľkom využívajú obnoviteľné zdroje energie prebytok elektrickej energie. O rok neskôr museli zapínať tie najšpinavšie zdroje energie, aby nezostali po tme.

V roku 2021 však bolo všetko inak. Slabý vietor sa prejavil aj v najväčšej ekonomike Európy, turbíny dodali o 20 percent menej energie ako pred rokom. A tak sa do čele energetického mixu vrátilo uhlie, ktoré malo až 27-percentný podiel. V roku 2020 malo len 20-percentný podiel. Návrat konvenčných zdrojov do energetického mixu Nemecka znamená, že emisie CO2 išli nahor o 28 percent. Cesta k naplneniu stratégie Fit to 55 ešte môže byť tŕnistá.

Akú nízkouhlíkovú a stabilnú alternatívu majú obnoviteľné zdroje energie?

Sú rôzne spôsoby výroby energie. Jedny sú čisté, iné lacné. Ďalšie sa vyznačujú stabilitou a spoľahlivosťou. Preto je pri výrobe energie dobré používať viacero spôsobov, každá krajina svoj energetický mix. O alternatívnych zdrojoch energie sa dá povedať, že sú čisté a v poslednom čase i lacné. Ale spoľahlivé nie sú. Zatiaľ. Rok 2021 nám to jasne ukázal.

Americká energetická agentúra EIA urobila rebríček zdrojov energie podľa tzv. maximálneho kapacitného faktora. Ten ukazuje, koľko z celkového času prevádzky môže generovanie energie bežať na plný výkon.

Na spodku rebríčka je solárna a veterná energia, u ktorých sa maximálny výkon dosahuje len v necelých 25, respektíve 36 percentách prevádzky. Pretože nie vždy panuje ideálne počasie. Ďalší alternatívny zdroj energie, hydroelektrárne, leží o niečo vyššie ale tiež dosahuje len 41-percentnú efektivitu. Skrátka, musí byť dostatok zrážok, aby všetko mohlo fungovať.

elektrina
Neprehliadnite

Ceny elektriny v Európe zvyšujú klimatické aj politické dôvody

Uhoľné elektrárne nemajú budúcnosť, hoci práve teraz zachraňujú elektrickú rozvodnú sieť Európy. Ich maximálna efektivita je okolo 40 percent. Nie sú závislé od počasia, ale vyžadujú si pravidelnú údržbu a dopĺňanie paliva. A vtedy sú vypnuté.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa