Spotrebitelia v eurozóne očakávajú, že inflácia po prudkom raste zamieri nadol. Spotrebitelia v eurozóne očakávajú, že miera inflácie v regióne po prudkom raste zamieri opäť nadol. Ukázal to najnovší prieskum Európskej centrálnej banky (ECB).

Ceny vzrastú

Podľa výsledkov ankety spotrebitelia v eurozóne odhadujú, že ceny tovarov a služieb v nasledujúcich 12 mesiacoch vzrastú o 3 percentá, kým sa vrátia späť k cieľovej 2-percentnej úrovni ECB.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Firmy za vládu špinavú prácu nespravia. Neočkovaní budú chodiť do práce

V októbri sa miera inflácie v eurozóne vyšplhala na 4,1 percent. Ekonómovia preto začali upozorňovať, že aj v budúcom roku by mohla zostať nad cieľom ECB, keďže vyššie náklady na energie a problémy s dodávkami surovín a komponentov sa premietnu do mzdových a cenových očakávaní.

Výsledky prieskumu môžu upevniť názor ECB, že súčasný rast životných nákladov je dočasný, pretože domácnosti sa nepripravujú na jeho pokračovanie aj po budúcom roku.

Dôjde k nárastu inflácie

Priemerný respondent v prieskume spotrebiteľských očakávaní ECB počítal s medziročným tempom rastu cien na úrovni 3 percentá počas nasledujúcich 12 mesiacov a na úrovni 2 percentá počas nasledujúcich troch rokov.

Podľa hlavného ekonóma banky Philipa Lanea si domácnosti veľmi dobre uvedomujú, že v blízkej dobe dôjde k nárastu inflácie, takže revidovali smerom nahor svoje odhady v horizonte jedného roka. Ale nemenia ich pokiaľ ide o trojročný horizont.

WA 31 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ceny červenej a zelenej papriky v supermarkete v Berlíne.  Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2021 opäť vzrástli, a najprudšie od roku 1974. Prispeli k tomu nízky porovnávací základ z minulého roka aj strmé zvýšenie cien mnohých surovín a komponentov. Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celom
Neprehliadnite

Zvýšenie platu o infláciu? Bude treba pridať aspoň päť percent, nie v každom odvetví to zvládnu

To naznačuje, že prinajmenšom súhlasia s tým, že súčasný rast inflácie má s najväčšou pravdepodobnosťou dočasný charakter.

Vlaňajší prieskum z októbra 2020 stanovil jednoročné aj trojročné inflačné očakávania na úrovni 2 percent, na ktorých sa pohybovali od spustenia prieskumu v apríli 2020.

Nákup dhopisov

To potvrdilo, že domácnosti sú slabé pri predpovedaní inflácie, čo je v ekonomickej profesii dlho známa skutočnosť.

Ukázalo to tiež, že ECB sa podarilo ukotviť prognózy okolo svojho oficiálneho cieľa, čo môže byť voda na mlyn pre tzv. jastrabov, ktorí chcú ukončiť programy ECB na nákup dlhopisov eurozóny.

Podpis zmluvy v banke
Neprehliadnite

Poslanci schválili novelu o bankách, legislatíva o krytých dlhopisoch bude v súlade s EÚ

Na online prieskume ECB sa zúčastnilo približne 10 000 spotrebiteľov v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Holandsku a Belgicku.

Prieskum sa koná každý mesiac, ale toto bolo prvýkrát, čo ECB zverejnila niektoré výsledky.