Ceny v Česku stúpajú

Spotrebiteľské ceny v Česku zrýchlili minulý mesiac tempo rastu na takmer 6 percent a dostali sa na najvyššiu úroveň za posledných 13 rokov. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje Českého štatistického úradu (ČSÚ).

Philip Lane
Neprehliadnite

Vysoká inflácia je dočasná a ceny energií klesnú, vraví ekonóm Európskej centrálnej banky

Medziročná miera inflácie dosiahla v Česku v októbri 5,8 percenta po 4,9-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Októbrový rast spotrebiteľských cien je tak najvyšší od októbra 2008.  Pod zrýchlenie inflácie sa v najväčšej miere podpísali náklady na energie a čiastočne na bývanie.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Česku zvýšili v októbri o 1 percento. Ako uviedol server iDnes.cz, najviac vzrástli náklady na bývanie a ceny pohonných látok.

Drahé energie v Nemecku

Spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli v októbri najvýraznejším tempom za viac než 28 rokov. Informoval o tom v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil konečné údaje. Tie potvrdili predbežný odhad. 

Ako Destatis uviedol, v októbri sa spotrebiteľské ceny v Nemecku zvýšili medziročne o 4,5 percenta, čo znamená najvyššiu mieru inflácie od augusta 1993, v ktorom dosiahla 4,6 percenta. Destatis tak potvrdil predbežný odhad z 28. októbra. Na porovnanie, v septembri sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 4,1 percenta.

WA 42 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán počas príhovoru svojim sympatizantom pri príležitosti osláv štátneho sviatku 65. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii v roku 1956 v Budapešti v sobotu 23. októbra 2021. FOTO TASR/AP 
 
Hungarian Prime Minister Viktor Orban addresses supporters during celebration the 65th anniversary of the 1956 Hungarian revolution, in Budapest, Hungary, Saturday, Oct. 23, 2021. Thousands of supporters of Prime Minister Viktor Orban, wh
Neprehliadnite

Inflácia v Maďarsku raketovo stúpa. Dostala sa na najvyššiu úroveň za viac než deväť rokov

Vývoj cien v minulom mesiaci najvýraznejšie ovplyvnili ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 18,6 percenta. Prudký rast zaznamenali najmä ceny vykurovacieho oleja (101,1 percenta) a motorových palív (35 percent). Zvýšili sa aj ceny zemného plynu (7,4 percenta) a elektriny, kde rast dosiahol 2,5 percenta. 

Rast zaznamenali aj ceny potravín. Medziročne sa zvýšili o 4,4 percenta, pričom najviac ich nahor potiahli ceny mliečnych výrobkov a vajec. Tie vzrástli o 6 percent. Rástli aj ceny tovarov krátkodobej a dlhodobej spotreby. V prvom prípade rast dosiahol 8,7 percenta, v druhom 3,7 percenta.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny v Nemecku zvýšili v októbri o 0,5 percenta. Aj v tomto prípade Destatis potvrdil predbežný odhad z 28. októbra.

Prudký nárast v Spojených štátoch

Inflácia v USA sa v októbri výrazne zrýchlila a bola najvyššia za viac než 30 rokov. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 6,2 percenta, uviedlo americké ministerstvo práce.

To bol najprudší medziročný nárast spotrebiteľských cien od decembra 1990. Ekonómovia počítali s +5,9 percenta. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,9 percenta, pričom ekonómovia očakávali +0,6 percenta.

ČNB
Neprehliadnite

Česká národná banka zásadne zvyšuje úrokovú sadzbu, môže za to inflácia