Inflácia v septembri zrýchlila tempo na desaťročné maximum. „K celkovej hodnote medziročnej inflácie od jari prispievajú aj vyššie ceny palív, medziročné rasty nad 20 percent si pripisujú už piaty mesiac po sebe,“ uviedol Štatistický úrad SR.

Na začiatku októbra dosiahli ceny 95-oktánového benzínu 1,43 eura za liter, liter 98-oktánového benzínu sa predával priemerne za 1,63 eura a liter nafty stál 1,30 eura. To v praxi znamená, že za plnú nádrž v súčasnosti vodiči zaplatia o 20 eur viac ako pred rokom. A situácia na trhu s ropou ukazuje, že prievan v peňaženkách vodičov bude pokračovať.

Ešte nie sme na vrchole

„V druhej polovici októbra očakávame ďalší rast cien benzínu aj nafty. Nafta by sa mala zdražovať rýchlejšie, čo je dôsledok prudkého rastu ceny zemného plynu a s tým súvisiaceho vyššieho dopytu po vykurovacom oleji,“ očakáva analytik poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Po vstupe do Európskej únie začalo Slovensko lepšie financovať vedu a výskum.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Slováci prestávajú veriť štátu aj Európskej únii

„Zdražovanie ropy vyvolalo najmä ekonomické oživenie po pandémii, vyššia mobilita ľudí a spolu s dovolenkovou sezónou sa vrátila aj chuť cestovať,“ doplnila analytička 365.bank Jana Glasová. Aj podľa nej tlačia ceny ropy nahor neustále sa zvyšujúce ceny energií.

„Súčasné kótované ceny palív na medzinárodných trhoch ešte neodzrkadľujú dramatické zvýšenie cien energií v poslednom období. Celkovo je priemysel vrátane Slovnaftu v súčasnosti nútený zvládať tieto náklady na úkor vlastného hospodárenia,“ podotýka hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.

Benzín za 1,60 eura?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa