Španielsko plánuje do polovice roka 2021 zaočkovať značný počet svojich obyvateľov novou vakcínou proti ochoreniu Covid-19. V piatok to oznámil premiér Pedro Sánchez, informuje agentúra AFP. Sánchez uviedol, že vláda zostavila „komplexný plán očkovania", ktorý bude predstavený na utorňajšom rokovaní kabinetu. „Sme pripravení," povedal a naznačil, že vláda na zmienenom pláne pracuje už od septembra. V Španielsku žije zhruba 47 miliónov ľudí.

JB 10 Londýn - Žena s ochranným rúškom si fotí vianočnú výzdobu na ulici Oxford Street v Londýne 19. novembra 2020. V Anglicku platí čiastočný lockdown s rozsiahlymi obmedzeniami týkajúcimi sa najmä spoločenských aktivít, ktoré vláda zaviedla v boji proti narastajúcim prípadom ochorenia COVID-19. Nariadenia by mali platiť do 2. decembra, informuje agentúra DPA. FOTO TASR/AP 

A woman photographs Christmas decorations on Oxford Street during a second lockdown in London, Thursday, Nov. 19, 2020. B
Neprehliadnite

Británia zvažuje uvoľnenie reštrikcií počas Vianoc

„Naše prognózy, takmer za akýchkoľvek rozumných scenárov, ukazujú, že veľmi podstatná časť populácie bude zaočkovaná v prvom polroku," dodal Sánchez. Španielsko tak podľa neho bude „prvou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá bude mať spolu s Nemeckom komplexný plán očkovania".

Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa v októbri povedal, že vláda súhlasila s nákupom 31,5 milióna dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19, ktorú v súčasnosti vyvíja britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca. Španielsko je s viac ako 42 200 úmrtiami a s vyše 1,5 miliónom potvrdených prípadov jednou z najviac postihnutých krajín v Európskej únii. Je v poradí štvrtou krajinou EÚ s najvyšším počtom úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19. Na prvých troch miestach sa nachádzajú Spojené kráľovstvo, Taliansko a Francúzsko.