Brexit zastavil vlnu podnikateľských investícií, Británia v dôsledku neho prišla o 29 miliárd libier, čo je zhruba 1,3 percenta hrubého domáceho produktu. Každá britská domácnosť prišla teda asi o 100-tisíc libier. V rozhovore, ktorý dnes zverejnil server The Overshoot, to povedal Jonathan Haskel z britskej centrálnej banky. Jej činitelia pred dopadmi brexitu nevarujú prvýkrát. Silnejú pritom obavy, že Británia smeruje k ekonomickému poklesu.

Haskel zdôraznil, že Britániu trápia problémy s produkciou práve pre pokles podnikateľských investícií. Dopady brexitu na ekonomiku v pomere k HDP sa podľa neho zvýšia z terajších 1,3 na 2,8 percenta na konci výhľadu centrálnej banky. Tá vo februárovej správe o menovej politike poskytla výhľad do roku 2025.

Centrálna banka nedávno uviedla, že brexit sa radí k faktorom, ktoré znižujú potenciálny rast britskej ekonomiky. Investície britských podnikov, ktoré trápi neistota a slabšie obchodné väzby s EÚ, od brexitu zaostávajú za predchádzajúcimi vkladmi aj za ostatnými krajinami.

Pred rokom 2016, keď si Briti vystúpenie z EÚ odhlasovali v referende, Británii výraznejšie klesla produktivita. Kompenzovalo ju ale množstvo investícií, zdôrazňuje Haskel.

„Od roku 2012 do roku 2016 sme mali veľký boom (investícií)," povedal.

„Ale tie sa od roku 2016 skrátka zastavili a my sme klesli na dno krajín G7," dodal.

Briská centrálna banka vo februárovej správe o menovej politike varovala, že podnikateľské investície sú utlmené a že brexit sa na obchodnej aktivite odrazil skôr, ako sa pôvodne očakávalo.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

The Observer: Britské osobnosti na tajnom stretnutí preberali dôsledky brexitu