Pred Veľkou nocou by malo byť na trhu dostatočné množstvo slovenských vajec. Hydinári ale pre zvýšený dopyt očakávajú nárast cien o 15 percent, upresnil riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Hydinári požadujú zaradenie vajec medzi potraviny so zníženou daňou z pridanej hodnoty. Aktuálna sadzba na úrovni 19 percent je totiž stále najvyššia v porovnaní s okolitými štátmi. „Spotrebitelia, ktorí bývajú pri hraniciach, vajcia vo veľkej miere nakupujú v zahraničí. Keď si zoberieme desaťkusové balenie vajec, ktoré by bez DPH na Slovensku stálo 2,50 eura, na pulte bude stáť 2,98 eura. V Poľsku ho spotrebiteľ kúpi za 2,50 eura, keďže je tam nulová DPH na vajcia. V Maďarsku balenie kúpime o 35 centov lacnejšie, v Nemecku o 30 centov a v Rakúsku o 24 centov,“ dodal Molnár.

Na dodávku vajec bude pripravený aj najväčší slovenský producent Novogal v Dvoroch nad Žitavou, ktorého vlani na jeseň zasiahla vtáčia chrípka. „Zlikvidovali sme 385-tisíc kusov nosníc, z toho priamo na chorobu uhynulo 75-tisíc. Prvý aprílový týždeň budeme na sto percent naplnený nosnicami. Situácia sa stabilizovala,“ uviedol podpredseda Únie hydinárov Slovenska Ladislav Birčák. Škody jednej z najväčších fariem dosiahli približne päť miliónov eur.

Zahraničné obchodné reťazce deklarovali, že po roku 2025 nebudú predávať vajcia z klietkových chovov. Ak slovenskí hydinári nestihnú rekonštrukcie chovov, môže sa stať, že naše vajcia budú nahradené vajcami z dovozu. „Produkcia na Slovensku klesne a bude veľký problém vracať sa naspäť na trh,“ spresnil Molnár. Mesačne Slovensko dováža približne 715 ton vajec. Najviac z Ukrajiny, ktorá nemusí dodržiavať európske normy. Vajcia dovážame aj z Poľska či Lotyšska.

Ďalšie dôležité správy

Porovnanie cien slepačích vajec v obchodných reťazcoch na Slovensku a v zahraničí v období pandémie vtáčej chrípky. Na snímke je predajňa BILLA.
Neprehliadnite

Vajcia sú v susedných krajinách lacnejšie. Slováci nad cenami len krútia hlavou