Slovenskému prepravcovi zemného plynu Eustream, v ktorom drží podiel a manažérsku kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), v uplynulom finančnom roku klesol čistý zisk o 23 percent na 276,78 miliónov eur. Spoločnosť to uviedla vo svojej výročnej správe.

Výnosy sú nižšie

Výnosy Eustreamu za poskytnuté služby v období od začiatku augusta 2020 do konca tohtoročného júla sa znížili o 16,9 percent na 621,7 miliónov eur. Objem prepraveného plynu spoločnosť znížila o pätinu na 48,2 miliardy metrom kubických.

Na snímke predseda predstavenstva Eustream, a.s., Antoine Jourdain.
Neprehliadnite

Na čele rebríčka najväčších platcov dane za rok 2020 je opäť eustream

Za celý rok 2019 Eustream prepravu plynu zvýšil, a to aj z toho dôvodu, že zákazníci sa kvôli vtedajšej neistote v súvislosti s tranzitom ruského plynu do Európy surovinou predzásobili.

Dodávky aj na Ukrajinu

Eustream okrem tranzitu ruského plynu cez územie Slovenska ďalej do západnej Európy zaisťuje od roku 2014 prostredníctvom záložného plynovodu tiež dodávky suroviny na Ukrajinu. Zahájenie spätných dodávok na Ukrajinu bolo vtedy súčasťou európskej reakcie na prerušenie toku suroviny z Ruska pre ukrajinských odberateľov.

Eustream
Neprehliadnite

Nord Stream 2 podľa Eustreamu nepredstavuje pre Slovensko stratu postavenia v preprave plynu

Eustream je dcérskou spoločnosťou SPP Infrastructure, v ktorej drží 49 percent akcií manažérsku kontrolu spoločnosť EP Infrastructure zo skupiny EPH. Zvyšných 51 percent akcií SPP Infrastructure, do ktorej patrí napríklad prevádzkovateľ distribučnej plynárenskej siete na Slovensku SPP – distribúcia a prevádzkovateľ podzemných zásobníkov plynu Nafta, má pod kontrolou slovenská vláda.