Zdražovanie už cítiť aj v priemysle

Zemný plyn vstupuje ako dôležitá surovina aj do priemyselnej výroby a jeho dramatické zdražovanie spôsobuje fabrikám obrovské problémy. Trpia najmä výrobcovia umelých hnojív, či zlievárne. Konkrétne pri niektorých regionálnych producentoch hliníka tvoria ich súčasné náklady na cenu energie až 80 percent ceny výslednej komodity. Dôležité slovenské výrobné firmy Duslo Šaľa a Slovalco pre týždenník TREND potvrdili, že súčasné ceny sú pre ne likvidačné a zvažujú aj odstavenie výroby.

Európska únia sľubuje, že príde s odporúčaniami pre členské štáty, ktoré by mohli viesť k zníženiu DPH a spotrebných daní z energií. Implementácia riešení je však na jednotlivých členských štátoch. Mnohé iné európske krajiny sa snažia svoj priemysel chrániť a kompenzácie za vysoké ceny energií stali prirodzenou súčasťou hospodárskej politiky. Zdroje na ne vlády získavajú z predaja emisných povoleniek. Na Slovensku je však medzi príjmami štátu do Environmentálneho fondu a kompenzáciami emisných nákladov firiem veľká priepasť. Kým očakávaný príjem z predaja povoleniek je zhruba 600 miliónov eur, slovenským firmám vláda tento rok vyplatí len tri milióny.

priemysel, energetika, kriza, ilustrácia
Neprehliadnite

Slovenský priemysel ničí energetická búrka a nečinnosť vlády

Prvá obeť drahých energií

Aktuálna situácia s neúnosným rastom cien energií donútila najväčšieho slovenského alternatívneho dodávateľa energií Slovakia Energy ukončiť svoju činnosť. Firma pôsobila na slovenskom trhu od roku 2008 a na dodávkach plynu a elektriny koncovým odberateľom mala približne šesťpercentný podiel. S firmou, ktorá je prepojená s českým náprotivkom Bohemia Energy, malo podpísanú zmluvu približne 200-tisíc zákazníkov. Tých teraz automaticky preberie takzvaný dodávateľ poslednej inštancie, v prípade zemného plynu štátny Slovenský plynárenský priemysel a v prípade elektriny príslušná regionálna energetika.

Sporák.
Neprehliadnite

Slovakia Energy končí na slovenskom trhu, môže za to aj situácia s rastom cien energií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa