V Spojenom kráľovstve odstavili dve spoločnosti produkujúce umelé hnojivá. Je situácia skutočne taká zlá?

Je ešte horšia. Informácia, ktorú máte, pochádza z minulého týždňa. Odvtedy zatvorili alebo odstavili svoju produkciu ďalšie štyri továrne v Rakúsku, Španielsku či Poľsku. Nás, bohužiaľ, to asi doženie tiež.

Takže situácia na Slovensku nie je lepšia?

Naopak, je ešte výrazne horšia ako v niektorých okolitých štátoch.

Prečo?

Je to spôsobené finálnou cenou elektrickej energie a zemného plynu. Keď sa pozrieme na priebežne zverejňované dáta Európskej komisie, tak z toho vyplýva, že cena elektrickej energie pre kategórie najväčšieho spotrebiteľa, kam bohužiaľ spadá aj naša spoločnosť, je na Slovensku výrazne vysoká.

Aká je vysoká v porovnaní s okolitými krajinami?

Je vyššia o takmer 30 percent voči Rakúsku, o 50 až 60 percent voči v Českej republike, Poľsku či Maďarsku. Takže z hľadiska najbližšieho časového výhľadu sa dostávame do katastrofickej situácie. Generujeme brutálnu stratu a s takýmto podnikaním asi nemá zmysel dlho fungovať.

U vás je tým najväčším problémom cena zemného plynu?

Pre továrne, ktoré produkujú umelé hnojivá, zemný plyn nie je teplonosným médiom, je pre nás surovinou. Povedzme, že ak táto surovina tvorí 50 percent nákladov, tak keď sa pozrieme na minuloročný september, tak cena zemného plynu bola približne 14 eur a burzy teraz hlásia cenu nad 70 eur. Je to nárast o viac ako päťsto percent. A výhľady na štvrtý kvartál sú ešte dramatickejšie.

Čo sa týka plynu, tak jeho cena je zhruba rovnaká pre všetkých výrobcov hnojív, nie?

Cena tejto komodity rastie, samozrejme, v rámci celej Európy, ale v rámci niektorých ekonomík existujú rôzne dotácie a hlavne neplatia také brutálne poplatky, aké stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktoré dnes tvoria u elektrickej energie už viac ako 50 percent a u zemného plynu možno 40 percent finálnej ceny. Preto je situácia na slovenskom trhu ešte výrazne horšia než v okolitých štátoch.

Nakoniec budete musieť zatvoriť prevádzku aj vy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa