Závislosť Európy od ruských energií je obrovská. Európska komisia na svojej stránke priznáva, že „energetické dodávky môžu byť ohrozené, ak sa veľká časť importov koncentruje medzi relatívne málo externých partnerov“. Súčasné skúsenosti tieto obavy potvrdzujú. 

Rusko stojí takmer za polovicou importov pevných palív, za vyše štvrtinou dovozov ropy a dvomi pätinami importov zemného plynu. Získalo pozíciu najväčšieho dodávateľa energií do Európy, ktorej energetická závislosť od dovozu stále rastie. V roku 2019 dosiahla 61 percent, ešte v roku 2000 predstavovala 56 percent. 

Úskalia zelenej energie

Energetická bezpečnosť EÚ stojí na spoľahlivosti ruských dodávok. Snaha o prechod k zelenej energii nemá preto len ekologický, ale aj geopolitický význam. Posledné mesiace však ukázali, že tlak na rýchlu podporu zelených zdrojov má svoje úskalia. Zelená energia je nielen drahá, ale aj nespoľahlivá. Vysoká variabilita zelenej energetickej produkcie prináša aj vysokú variabilitu cien. 

Jednoducho, ak fúka vietor a svieti slnko, elektrickej energie je nadbytok a keďže sa nedá uskladniť, cena elektriny prudko klesá. Až do záporných hodnôt. Naopak, ak prestane fúkať a je zamračené, do produkcie elektriny sa musia zapájať marginálne zdroje, najmä zemný plyn. Vtedy cena elektriny aj zemného plynu prudko rastie. Ako v súčasnosti. 

Preto sa mnohí analytici obávajú, že ak sa nevybuduje dostatočná skladovacia energetická infraštruktúra, energetických kríz čaká Európu viac. Budú to musieť byť veľké batérie alebo vodík, bez ktorých hrozí, že dodávky energií a ich ceny budú podliehať vysokej neistote. Situáciu má kompenzovať najmä zemný plyn, ktorý môže rýchlo a efektívne zaujať pozíciu marginálneho zdroja pre výrobu elektrickej energie. 

Uhlie je v Nemecku najdôležitejším zdrojom pre výrobu elektriny
Neprehliadnite

Energetická kríza nabrala globálny rozmer. Prechod na zelenú energiu bol príliš rýchly

Putin krotí cenu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa